Podzimní bylinková očista plic. Udělat by si ji měli i nekuřáci

Plíce jsou jedním z mnoha důležitých orgánů našeho těla, proto bychom jim měli věnovat patřičnou péči. Přeci jen je prevence vždy lepší, než následné řešení mnohdy obtížných zdravotních problémů. Níže najdete pár tipů, jak přírodní cestou plíce detoxikovat.

Plicník, česnek i jitrocel

Pro očistu plic je nejlepší vyjet mimo město na čerstvý vzduch. V ideálním případě je vhodné je zde zůstat a setrvat co nejdéle. Všichni však víme, že to vždycky není možné. Proto tady máme bylinky.

První z nich je petrželka. Ta dokáže posílit krevní oběh v plicích. S petrželkou nemusíte vůbec šetřit. Neváhejte ji přidat do salátů, pomazánek nebo do másla. Dalšími v pořadí jsou cibule a česnek. Na rozdíl od petrželky vám sice neosvěží dech, ale rozhodně by ve vašem jídelníčku neměly chybět. Obě potraviny se řadí mezi přírodní antibiotika, které ničí bakterie. Vedle toho také působí proti zahlenění. Cibuli i česnek konzumujte 3x až 6x týdně.

Plicník lékařský už pouhým svým názvem napovídá, že je pro plíce ideální bylinkou. Dokáže ulevit od potíží při kašli, chrapotu nebo zánětech průdušek. Využívá se i k léčení zánětu močových nebo při zažívacích obtížích. Většinou se míchá společně s jinými bylinkami jako je například jitrocel nebo podběl. Alternativou plicníku je eukalyptus.

Kdy je vhodná doba na detoxikaci

Detoxikaci můžete zahájit prakticky kdykoliv. Ideální je začít po ukončené léčbě rýmy nebo chřipky. Očistu plic můžete pojmout jako oslavu toho, když se vám konečně podaří přestat s kouřením. To platí i v případě, že jste skončili s prací v zakouřeném a prašném prostředí. Je to také dobrý způsob jak se opět nastartovat po dlouhé zimě.

Kromě bylinek je v rámci kúry doporučeno 3x až 5x týdně provozovat aerobní cvičení (běh, cyklistika, chůze, plavání). Vyzkoušejte i dechová cvičení jako jógu nebo pilates.

Očistná kúra plic zpravidla trvá 1 až 4 týdny. Poté je doporučeno dát si týdenní pauzu.

Hlavně nezapomeňte dodržovat zdravou životosprávu – jezte dostatek ovoce a zeleniny a tekutiny doplňujte především čistou vodou.

Foto: Shutterstock

Recepty na bylinné čaje a koupele

Ruku v ruce s popíjením bylinkového čaje by mělo jít i inhalování bylinných výparů – například ve formě koupele. Níže máte jednoduché recepty, jak si takový očistný čaj a koupel můžete připravit.

Čaj z plicníku si připravíte zalitím 2 lžic sušeného plicníku lékařského 2,5 dcl vroucí vody. Směs pak necháte louhovat 12 – 15 minut. Pijte 1x až 3x denně.

Chcete-li něco ostřejšího, dejte do menšího rendlíku nastrouhaný zázvor a k němu lžičku kurkumy. Vše zalijte půl litrem vody a přiveďte k varu. Vařte maximálně 10 minut. Nechte čaj vychladnout a pak jej přeceďte. Nakonec můžete pro zlepšení chuti přidat med a citron.

Na koupel je zapotřebí 100 g květů mateřídoušky, 20 g máty (peprná nebo kadeřavá), 50 g řebříčku. Vše spařte 1 l vroucí vody, 15 minut louhujte a poté nalijte do koupele (teplota lázně by neměla přesáhnout 37 °C). Na koupel vám stačí čtvrt hodiny. Po vykoupání se neutírejte, zabalte se do županu a 20 minut v klidu relaxujte. Děláte-li koupel pro děti, stačí vám poloviční dávkování mateřídoušky a máty a 20 g řebříčku.

S inhalací vám pomůže i aroma lampa a pár kapek oleje ze smrku.

Nejdříve porada s odborníkem

Mějte na paměti, že pokud máte jakékoliv obtíže (prudký kašel, dušnost atd.), nejdříve vyhledejte pomoc zdravotníka.

Těhotné, kojící ženy a chronicky nemocné osoby by se měly ohledně detoxikace poradit se svým lékařem.

Foto: Shutterstock, zdroj: Medicalnewstoday, Woashwellness, Gaiaherbs