Dokážete se osprchovat správně? Časté chyby ve sprše mohou podlomit zdraví

Sprchování je zdravé a příjemné. Pokud ho provádíte správně. Jak by ale mělo vypadat ideální sprchování? Podívejte se na několik tipů, které odborníci doporučují dodržovat, jinak se z prospěšného může stát něco, co vám zdravotně naopak uškodí.

Sprcha maximálně jednou denně

Pokud pracujete ve znečistěném prostředí, zapotíte se při sportu, nebo ušpiníte při práci na zahradě, musíte se umýt i vícekrát za den. Jinak je to ale zbytečné a kontraproduktivní. Nadměrné sprchování škodí. Smyjete si z kůže ochranný film, který umí bránit škodlivým látkám a nečistotám, aby se k nám dostaly ke kůži a pod kůži.  Pokud ho budete stále odstraňovat, budete náchylnější k nemocem.

Kvalitní kosmetika

Používejte kvalitní, nejlépe přírodní kosmetiku. Doporučujeme sledovat složení. Přírodní mýdlo smyje nečistoty, ale kůži neublíží. Má vyvážené pH, nevysušovat pokožku, zvláčňovat a hydratovat. I šampon by měl obsahovat převážně přírodní ingredience. Žádné syntetické chemikálie, petrochemické produkty a umělá barviva. Na intimní partie používejte kvůli odlišnému pH mýdlo na intimní hygienu.

Optimální teplota vody

Voda má být vlažná, ne horká ani studená. Příliš horká voda odstraňuje více přirozeného mazu, může pokožku poškodit a způsobit zarudnutí podobné popálení. Příliš dlouho aplikovaná studená tělo ochladí na tolik, že se po sprše v místnosti ihned zase zpotíte. Na konci sprchy několikrát vystřídejte teplejší a studenější vodu. Otužíte se, krev i lymfa se rozproudí a dojde ke zlepšení imunity.

Menší proud vody

Silný vodní proud může mí opačné než masážní a uvolňující účinky. Poškodí drobné kapiláry ve vaší kůži a ty mohou popraskat a vzniknou červené skvrny. Na konci sprchy mýdlo i šampon důkladně opláchněte.

Stačí pár minut

K očistě vhodné z dermatologického hlediska stačí 5 minut ve sprše. Dlouhá doba pod vodou narušuje ochranný film a nepříznivě ovlivňuje pH pokožky. Vlasy nakonec opláchněte studenou vodou, stahuje kutikulu a podporuje lesklé vlasy.

Jemné zacházení

Občas si můžete udělat peeling, ale jinak myjte pokožku jemně, ať nenarušíte ochranný film. Hloubkové a intenzivní mytí je doporučováno jen jednou za čas. Při pravidelné očistě stačí menší proud vody a jemné osušení ručníkem. Čistěte hlavně místa, kde je více potních žláz, pod paží, intimní parte a plosky nohou.

Foto: Shutterstock