Příznaky infarktu se posuzují podle mužů. U žen jsou ale odlišné a častěji u nich končí smrtí

Stále ještě žijeme v mužském světě. V mnoha oblastech už se to začíná měnit k lepšímu, ale například některé sektory v medicíně stále zůstávají překvapivě pozadu. Nejde tu přitom o nic menšího než samotný život. V tomto případě ženský život. Jak se totiž ukazuje z řady výzkumů, ženy mají dvakrát vyšší riziko špatně diagnostikovaného infarktu než muži.

Ženy mají jiné příznaky infarktu než muži

Pravděpodobně většina z nás už někdy četla o tom, jaké má srdeční infarkt typické příznaky. Vzpomeneme si zejména na akutní bolesti hrudi nebo paží. Jenže právě toto jsou projevy, které se ve většina případů projeví pouze u mužů. Srdeční záchvaty u žen probíhají často rozdílné a méně intenzivně. Také proto je jejich diagnostika složitější. Svou roli přitom hraje také fakt, že i lékaři mnohdy vycházejí z představy univerzálních, tedy mužských příznaků infarktu a situaci tak mohou podcenit.

Podle odborníků se u žen infarkt projevuje nejčastěji dechovými obtížemi, slabostí, bolestí nejen paží, ale také zad, případně ztuhnutím dolní čelisti. Ženy také častěji vnímají bušení srdce a objevit se u nich může světloplachost, případně zvracení.

Čtěte také: Infarkt o sobě dává vědět dlouho dopředu. Rozpoznání prvních příznaků může zachránit život

Díky tomu může být diagnostika ischemické choroby zejména u mladších pacientek před menopauzou podceněna a opožděna. Obtížná diagnostika u mladších žen je dána i jiným mechanismem vzniku onemocnění,” uvedl pro server idnes.cz primář kardiochirurgického oddělení Nemocnice Na Homolce, Ivo Skalský. “U mladších žen tak nemusí být vyšetření EKG spolehlivé, problém nemusí vůbec odhalit. Diagnostika by proto měla být doplněna o zhodnocení všech rizikových faktorů, zátěžové EKG, i zátěžové echokardiografické vyšetření  a další vyšetření.

Nedůvěra lékařů v pacientky

Podle výše uvedených výzkumů se navíc ženy často potýkají s nedůvěrou ze strany lékařů. Častěji než mužům se jim dostane “psychologické diagnózy”. Kvůli tomu se pak u mnoha žen rozvine nedůvěra vůči vlastním instinktům o svém zdraví, které jsou přitom ve skutečnosti velmi důležité. Žádný lékař totiž doopravdy nemůže vědět, jak nám je. Ženy se také častěji bojí chodit s určitým podezřením k lékaři opakovaně, a to ze strachu před zpochybňováním ze strany odborníků.

To vše má pochopitelně vážné důsledky. Na infarkt dnes umírá více žen než mužů. Přitom by tomu mohlo a mělo být naopak, protože ženy žijí obecně zdravějším životním stylem než muži, kteří častěji konzumují nezdravá jídla a více se přetěžují.

Foto: Freepik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *