Proč byste měli spát v ponožkách. Babičky to tak dělaly vždy, ale lidé na to zapomněli

Díky ponožkám na nohách se naše nohy nejen rychleji zahřejí, ale my i rychleji usneme. Pokud se v posteli převalujete a nemůžete usnout, právě navlečení ponožek na noc by mohlo pomoci.

Špatný krevní oběh i menopauza

Regulace teploty je nedílnou součástí spánkového cyklu. Zahřátím končetin dochází k úniku tepla skrze pokožku, čímž se snižuje tělesná teplota uvnitř těla. Mozek tak dostane signál, že je načase jít spát.

Během dne se tělesná teplota mění, přičemž nejvyšší je v odpoledních hodinách, kdy jsme obvykle nejvíce čilí. Posléze začne klesat a my se začneme cítit unavení.

Obyčejné nošení ponožek na noc může fungovat jako prevence takzvaného Raynaudova fenoménu. Toto onemocnění postihuje především ženy a je spojeno s nedostatečným krevním oběhem. Průvodními znaky jsou věčně studené prsty (zejména u rukou), které bělají a mohou i modrat. Jakmile dojde opětovnému prokrvení, dostaví se nepříjemné brnění nebo svědění.

Jak bylo psáno výše, při zahřátí pokožky se dochází ke snížení tělesné teploty. Proto se spaní s ponožkami doporučuje i ženám procházejícím obdobím menopauzy, které trápí nepříjemné návaly horka.

Foto: Shutterstock

Tipy pro ty, kteří v ponožkách spát nechtějí

Pokud z nějakého důvodu spaní v ponožkách nesneste, můžete zkusit alternativu v podobě ohřívací lahve, kterou si umístíte do nohou postele. Minimálně jednu či dvě hodiny před spaním se nezapomeňte zahřát horkou sprchou nebo koupelí. Rovněž pomůže večerní nošení teplých papučí. Během spánku by měly být nohy samozřejmě pečlivě přikryté.

Lepší spánek, lepší zdraví

Průměrná dospělá osoba potřebuje celkem 7 až 9 hodin spánku. Jeho nedostatek má negativní dopad na soustředění, paměť i náladu. Pokud tento problém trvá dlouhodobě, zvyšuje se riziko výskytu srdečních chorob, deprese a obezity.

Proto mějte nohy v teple a dopřejte si dostatek kvalitního odpočinku.

Foto: Shutterstock, zdroj: Medicalnewstoday, BetterSleep, Huffpost