Tuk na břiše není jen nevzhledný, ale i velmi nebezpečný. Osvojte si způsoby, kterými se ho rychle a snadno zbavíte

Podkožní neboli viscerální tuk je skrytý a většina z nás o něm nemá ani tušení. Je ale velmi nebezpečný. Nepřidává nám jen centimetry na břiše a v pase, ale také velkou měrou poškozuje zdraví.

Většina tuku se nachází pod kůží, chrání tělo, obaluje klouby, je zásobuje nás energií a některými vitamíny. Když ale přesáhne rozumnou míru, je z pomocníka nepřítel. Viscerální tuk v břišní dutině obaluje orgány jako játra, slinivku a střeva. V nízké míře slouží jako zásobárna rychlé energie. Pokud je ho moc, vylučuje do těla mastné kyseliny, hormony a zánětlivé látky, způsobuje vysokou hladinu tuků v krvi a cukrovku, chrápání, ucpané cévy, vysoký tlak, infarkt, mrtvici, onkologické nádory.

Tuk jako skryté nebezpečí

Viscerální tuk není na první pohled vidět. Když množství překročí rozumnou hranici, zvýší se nám objem pasu nebo i břicho. Přitom mohou být lidé jinak hubení. Vážně ohrožené jsou ženy viscerálním tukem s obvodem pasu větším než 80 cm, muži pak 100 cm. Množství viscerálního tuku se dá zjistit měřením na speciálním přístroji u lékaře nebo výživového specialisty.

Vyšší riziko u mužů a starších žen

Ke zvětšenému břichu mají blíž muži. Ženy s typem postavy hruška jsou na tom o něco lépe, než s typem jablka. U postavy typu hruška se tuk ukládá do stehen a hýždí, je méně rizikový a slouží jako energetická rezerva. U mužů a žen typu jablko je to v břiše, kde obrůstá orgány, které nemohou správně pracovat, produkuje škodlivé látky a zpomaluje metabolismus, spalování i hubnutí.

Ženy mají výhodu

Ženy jsou oproti mužům ve výhodě, pomáhá jim estrogen, který řídí ukládání tuků do podkoží. Jeho produkce ale s věkem klesá a po čtyřicítce se už výrazněji zpomaluje metabolismus. Pak se zásoby tuku také začnou ukládat do břicha. Pokud ale cvičí a vyznávají zdravý jídelníček i životní styl, jsou na tom lépe a ukládají méně tuku

Liposukce nezabere

Štíhlé bříško a pas znamená nízký viscerální tuk. Toho se nezbavíte ani liposukcí. Pomáhá pravidelný pohyb a cvičení aerobního typu, tedy menší zátěž provozovaná delší dobu, jako je rychlá chůze či jízda na kole. Pomůže i střídmý jídelníček bohatý na bílkoviny, zeleninu, bobulové ovoce, bez sladkostí, slaných a tučných pokrmů.

Foto: Shutterstock