Vyzrajte na ucpaný odpad snadno a šetrně. Tuhle přísadu má doma každý

Už zase neodtéká. A ještě k tomu smrdí. Ucpaný odpad jednou za čas potrápí každou domácnost. Většina z nás sáhne v takovém případě po nějakém chemickém čističi odpadů z drogerie. Tyto přípravky v mnoha případech obsahují hydroxid sodný, který ohrožuje lidské zdraví.

Hydroxid sodný, lidově nazývaný louh nebo krtek, může silně poleptat tkáně a způsobit trvalé následky. Narozdíl od louhu jsou jedlá soda i ocet naprosto bezpečné, šetrné k člověku i přírodě.

Jedlá soda jako pomocník v domácnosti

Zapomeňte na drahé čistící prostředky, které kromě toho že lezou do peněz, tak ještě při skladování zabírají zbytečně velké množství prostoru. V poměru 1:1 smíchejte jedlou sodu s vodou.

Tím vznikne hmota, která má strukturu pasty. Pomocí ní můžete umýt kuchyň i koupelnu. A když vám zbude, můžete si ji nanést i na obličej. Pasta z jedlé sody výborně stahuje póry a pomáhá odstranit černé tečky.

Ocet jako multifunkční čistidlo

Stejně jako jedlá soda, i ocet dokáže velmi účinně odstranit nečistoty. Nejjednodušší je smíchat ocet s vodou (ideálně destilovanou). Roztok přelijte do prázdného rozprašovače. Z něj můžete směs aplikovat rovnou na plochu, kterou je potřeba zbavit špíny – kuchyňská deska, varná deska. V podstatě libovolnou hladkou plochu lze tímto způsobem vyčistit.

Ocet výborně působí i při odstraňování rezavých skvrn (například na nádobí), lepkavých skvrn nebo mýdlové pěny. Také pohlcuje zápach a může tak posloužit i při čištění lednice.

Foto: Shutterstock

Jak na ucpaný odpad pomocí jedlé sody a octa?

Kouzla se začínají dít, když tyhle dvě suroviny propojíte. Směs z jedlé sody a octa si výborně poradí spíše s chemickými než mechanickými blokátory odpadů. Výborně odstraní například mastnotu z olejů a jiných tuků.

  1. Nejprve propláchneme výlevku horkou vodou.
  2. Nasypeme jedlou sodu (cca půl hrnku) do odpadu a necháme chvíli šumět.
  3. Přilijeme ocet.

Tip na konec

Ucpávání odpadů snadno předejdete tak, že zabráníte, aby se do odpadní trubky dostávaly jakékoli pevné částice. Ty lze jednoduše vychytávat pomocí sítka, které umístíte do výlevky.

Foto: Shutterstock, zdroje: Livescience, Hellolidy