Kdo bude pálit trávu na zahradě, hrozí mu pokuta 50 tisíc korun

Od 1. března 2025 začala platit novela zákona o ochraně ovzduší, která bez výjimek zakazuje pálit trávu a spadané listí na zahradě. Pokud zákon porušíte, můžete si za takové počínání vysloužit poměrně vysokou pokutu až 50 000 Kč. Zatímco doposud o tomto zákazu rozhodovaly samotné obce, od letošního března je to jinak a pálení biologického odpadu se vztahuje na všechny obce bez výjimky. 

Definitivní konec pálení: důvody a následky

Při spalování trávy a listí na zahradě  dochází k velkému znečištění ovzduší. Emise prachových částic a CO2 jsou až tisíckrát větší, než při spalování ve spalovnách s filtry a monitoringem. Pokud vedle vás někdo bude pálit trávu a listí, ohrožuje i vás a vy to můžete nahlásit obecnímu úřadu, hasičům nebo policii. Jejich povinností je celou situaci prověřit a zahájit správní řízení. Policie oznámí tuto skutečnost k projednání příslušnému správnímu orgánu, což je v tomto případě úřad obce s rozšířenou působností a ti poté řeší konkrétní situaci. 

Co vás může čekat, pokud porušíte zákon

Jedná-li se o první přestupek, pravděpodobně bude následovat napomenutí a pokuta v řádu několika tisíc korun. Zákon však umožňuj uložit pokutu až 50 000 Kč, což už s v každé peněžence projeví. Výše pokuty záleží na uvážení správního orgánu obecního úřadu obce s rozšířenou působností. Pokud dochází k opakovanému spalování a ohrožování okolí, může se pokuta na 50 000 Kč klidně vyšplhat. 

Foto: Freepik

Kam s vlhkým bioodpadem?

Zahradní bioodpad, do kterého se řadí čerstvě posekaná tráva, listy nebo zbytky rostlin, můžete kompostovat na svém kompostu a pokud ho nemáte, musíte využít sběrných dvorů nebo popelnic na bioodpad, jejichž svoz do kompostáren nebo bioplynových stanic zajišťuje obec.

Rekreační oheň je povolen

Nebojte se, že přijdete o své milované ohýnky a buřty. Oheň, na němž se pálí suché dřevo a slouží k rekreačním účelům, si samozřejmě rozdělat můžete. Používat byste však měli suché dřevo. Také je potřeba hlídat výstrahy a nerozdělávat oheň za větrného počasí či v blízkosti hořlavin.

Foto: Shutterstock, zdroj: Novinky, MZP