Čištění televizí má jasná pravidla. Většina lidí je ale nezná a pokazí to

Víte, jak správně vyčistit televizi a zbavit ji efektivně prachu? Poradíme vám, jaké prostředky rozhodně nepoužívat a jak často je potřeba televizi čistit, aby vám sloužila co nejdéle.

Na televizi při úklidu nezapomínejte

Během pravidelného úklidu se na televizi často zapomíná. Přitom je důležité ji pravidelně oprášit, a to alespoň jednou za týden. Pokud to neděláte, začne se vám postupně hromadit prach na obrazovce a za jejími okraji, což může mít negativní vliv na kvalitu obrazu a funkčnost televize. 

Co na čištění televize (ne)používat

Rozhodně na čištění televize nepoužívejte vodu z kohoutku, kuchyňské utěrky, ani běžné čistící prostředky do domácnosti. Vyhněte se chemikáliím a vždy čistěte přístroj, který je vypnutý. Setřete prach pomocí utěrky z mikrovlákna. Na odstranění nečistot z obrazovky použijte destilovanou vodu nebo speciální čistič na monitory a televize a opatrně nečistoty odstraňte. Netlačte a neškrábejte po obrazovce. Pokud je na ní velké znečištění, jemně stírejte stále dokola, než nezmizí. Poté nechte obrazovku samovolně uschnout a teprve až bude naprosto suchá, můžete ji zapnout.

Foto: Freepik

Jaké chyby se nejčastěji dělají?

Mnoho lidí používá k utření prachu na obrazovce to, co mají po ruce. Ale použití kapesníku nebo utěrek není nejvhodnější, protože jsou poměrně drsné a obrazovky se mohou i poškrábat. Často se při utírání televize používají i vlhčené ubrousky nebo prostředky s obsahem alkoholu, které však také mohou poškodit povrch obrazovky. Důležité je také neaplikovat čistící prostředky přímo na obrazovku. Vždy by se měli nejdříve nastříkat na hadřík, aby se do televize nedostala vlhkost. Dbejte na to, aby tlak na obrazovku při čištění nebyl moc silný. Nejnovější modely by se mohly snadno poškodit. 

Foto: Freepik, zdroj: wikiHow, Goodhousekeeping