Břišní tuk otravuje stále více lidí. Zbavte se ho rychle změnou ve stravování

Břišní tuk označuje tuk kolem břicha. Existují dva typy: viscerální (tuk obklopující vnitřní orgány člověka) a subkutánní (podkožní tuk). Viscerální tuk je pro nás mnohem nebezpečnější, protože zvyšuje riziko srdečních chorob, cukrovky 2. typu, demence a některých typů rakoviny. Jak se břišního tuku zbavit?

Pijte dostatečné množství vody

Voda tělo udržuje hydratované, což přispívá k správné funkci trávení i k celkovému zdraví. Navíc pokud se dostatečně napijete vody, nebudete mít chuť popíjet sladké nápoje. Ideální denní příjem vody je kolem 2-3 litrů.

Vyhýbejte se sladkému

Za přibývání na váze jsou zodpovědné sacharidy. Pokud je nespálíme, ukládají se ve formě tuku. Snažte se eliminovat sladkosti, sladké pečivo a slazené nápoje. Přirozeně sladké potraviny, jako jsou některé druhy ovoce, konzumovat můžete.

Navyšte příjem vlákniny

Vláknina dokáže zasytit, navíc podporuje zdravé trávení. Proto do svého jídelníčku zařaďte ovoce, zeleninu, celozrnné obiloviny a luštěniny.

Když tuky, tak zdravé

Naše tělo samozřejmě potřebuje ke správnému fungování tuky, ale záleží na tom jaké. Mezi potraviny s vysokým obsahem zdravých tuků patří ořechy, semena, olivový olej, avokádo a tučné ryby.

Foto: Shutterstock

Rozlučte se se zpracovanými potravinami

Jakékoliv sladkosti, trvanlivé produkty, předpřipravené výrobky a polotovary obsahují spoustu přísad, které našemu tělu velmi škodí a vedou k hromadění viscerálního tuku. Proto se snažte jíst přirozené, nezpracované potraviny.

Pomůže i změna životního stylu

  • Hýbejte se. Nedostatek fyzické aktivity vede k obezitě a zvyšuje podíl tuku v těle. Pokud zvládnete spálit tolik kalorií, kolik sníte, případně ještě o něco víc, vyhráli jste.
  • Omezte alkohol. Konzumace většího množství alkoholu souvisí s vyššími hodnotami viscerálního ruku.
  • Zbavte se stresu. Když jste ve stresu, vyplavuje se kortizol, který nás povzbuzuje k jídlu, tím logicky navyšujeme i břišní tuk. Vyzkoušejte odpočinek bez obrazovek, cvičení, dýchání, meditaci, pobyt v přírodě.
  • Vyspěte se. Kratší doba spánku je spojena se zvýšenou hladinou viscerálního tuku. Navíc méně spánku často znamená více jídla, což navyšuje také podkožní tuk.
  • Nekuřte. Kuřáci sice obecně mívají menší problémy s nadváhou než nekuřáci, ale byly u nich zaznamenány vyšší hodnoty viscerálního břišního tuku.
  • Vystavte se slunečními svitu. Top of Form

Foto: Shutterstock, zdroj: Medicalnewstoday, Medicinenet, Apetitonline,