Co způsobuje záněty dásní a jak si pomoci přírodní cestou

Nezdravé zuby jsou nejen vadou na kráse, ale jejich zanedbání vede i k ohrožení celkového zdraví. Pokud péči o chrup zanedbáváte, může to snadno vést k zánětu dásní. Začíná to docela nevinně, na zubech se vám nahromadí plak, který vzniká působením bakterií díky špatnému čištění zubů. Pokud se zubní plak dlouhou dobu neodstraní, vytvoří se na zubech pokrytým plakem zubní kámen. Zubní kámen působí jako ochranný štít pro bakterie, který jen tak sami neodstraníte a proto vede k podráždění dásní. To postupem času způsobuje krvácení dásní, jejich otok i nevábný dech a také zubní kazy.

Jak zjistíte, jestli trpíte zánětem dásní

To, že je něco v nepořádku, začnete pozorovat většinou tím, že při čištění zubů nebo mezizubních prostorů vám dásně krvácejí. Odhalují se krčky vašich zubů a dásně mají místo narůžovělé barvy barvu červenou. Také se kvůli velkému výskytu bakterií v ústech můžete potýkat se zapáchajícím dechem. Naštěstí existuje několik přírodních vychytávek, které budou vaše dásně milovat.

Kloktání oleje a citronové šťávy

Pro tuhle metodu se i v naší zemi používá anglický název oil pulling, kdy v puse převalujete olej nebo ho kloktáte. Na oil pulling potřebujete kokosový olej. Jednu lžíci oleje si dejte do pusy a převalujte ho několik minut po celé puse. Díky tomu se začnete zbavovat bakterií v ústech. Následně vyplivněte olej a vypláchněte si ústa vodu. K tomuto účelu vám poslouží i sezamový olej.

Citronovou šťávu můžete použít místo ústní vody. Stačí smíchat šťávu z jednoho citronu a hrnek vlažné vody, několik minut převalovat v puse a vyplivnout. Následně si vypláchněte ústa čistou vodou. Funguje to tak, že kyselina askorbová a kyselina citronová, které jsou přítomné v citronu, mají antimikrobiální účinky a vyčistí vaše ústa od bakterií.

Foto: Freepik

Zázrak jménem sůl a zelený čaj

Čajovou lžičku soli navlhčete několika kapkami vody a naneste na zuby. Následně zuby mírně masírujte a po 2 minutách působení vypláchněte ústa vodou. Masírujte zuby prstem, nikoliv zubním kartáčkem.

Do hrnku horké vody ponořte dva sáčky zeleného čaje a nechte louhovat. Tento silný zelený čaj můžete vypít nebo používat jako ústní vodu dvakrát denně. Lapače volných radikálů obsažené v zeleném čaji zmírňují zánět dásní a zajišťují tak celkové zdraví ústní dutiny.

Foto: Shutterstock, zdroj: fashionlady, naturesbest