Dříve byla neplodnost vinou ženy. Věda ale ukázala, že možná ještě častěji je problém na straně muže

Pokud máte problém s početím dítěte, chyba může být na obou stranách v páru. Sterilita není vždy jen problém jednoho. Reprodukční medicína v současné době dokáže pomoci většině pacientů, a to i těm s těžkou poruchou plodnosti, což je nutné začít řešit včas.

Podle statistik je z 30 % případů sterility porucha u muže, z 30 % u ženy, z 25 % jde o kombinaci problémů u obou v páru a z 15 % není příčina neplodnosti odhalena. Problémy s plodností na straně muže už jsou dnes běžnou realitou současnosti. Navíc je toto číslo asi dost podhodnocené a mnoho mužů se nenechá ani vyšetřit, proto se o jejich potížích ani neví.

Nechat se vyšetřit

Pokud se muži nechají vyšetřit, kdy řeší se svou partnerkou problémy s otěhotněním, jde o společné řešení problému a je to správné řešení. Mohou se však nechat vyšetřit i v případě, kdy jsou zvědaví, zda jsou zcela v pořádku. Nechat si prověřit kvalitu spermií pro jistotu, je určitě na místě. Lepší je si nechat spermie zamrazit, než pak litovat. Při podezření na neplodnost páru by mělo být vyšetření muže vzhledem k jeho nenáročnosti prvním krokem. Před vyšetřením je vhodné dodržet minimálně třídenní půst.

Co ovlivňuje kvalitu spermií

  • infekce či úraz, v případech může dojít k poškození tkání i uzavření chámovodů
  • odchylný vývoj cévního zásobení neboli varikokéla
  • vrozená vada
  • nadměrná konzumace alkoholu, kouření a užívání jiných návykových látek
  • některá léčiva, například některé přípravky na léčbu vysokého tlaku
  • nevhodný sport, jako extrémní cyklistika a některé silové sporty
  • užívání doplňků pro zvýšení tvorby svalové hmoty
  • současný nezdravý životní styl a nadbytek stresu
  • zhoršující se životní prostředí

Počet spermií u mužů stále klesá

Počet spermií u mužů neustále klesá a jejich kvalita se každým rokem navíc zhoršuje. Vyšetření spermiogramu rozhodně není žádná ostuda. Čím jsou muži starší, tím mají varlata menší a měkčí. Zhoršuje se pohyblivost, kvalita a životnost spermií a přibývá patologických spermií. U spermií se s věkem zvyšuje i riziko genových defektů. U starších mužů přicházejí nemoci, které nepříznivě ovlivňují tvorbu a zrání spermií, jejich sexuální a reprodukční funkci, libido, erekci a neschopnost pohlavního styku. Snížení libida souvisí i s úbytkem testosteronu.

Foto: Freepik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *