Floutek se na pláži posmíval důchodci. Ten mu dal velkou lekci, kterou nezapomene

Úcta ke starším jistě patří k jedné z věcí, kterou rodiče učí své děti. I přesto se mezi dospívajícími najdou tací, kteří respekt k lidem důchodového věku nejen nemají, ale dokonce jsou pro ně starší lidé terčem posměchu. Nejlepší formou jakou se jim to může vrátit, je odpověď plná moudrosti, po které se nejen zastydí, ale něco se z ní i přiučí.

Myslel si, že má navrch

To byl případ i mladíka, který se se svými kamarády procházel po pláži, když uviděl muže, který si užívá příjemného počasí a odpočívá na sluníčku. Teenager se chtěl před svými kumpány vytáhnout, ukázat jaký je frajer a začal si staršího muže dobírat a častovat ho nejapnými poznámkami. Doufal, že mu kamarádi dají souhlasným smíchem najevo, že na ně svým chováním zapůsobil. Kdyby ale věděl, jak si tímto nevybíravým chováním naběhne, nikdy by se nesnažil na své kamarády zapůsobit takovým způsobem.

Mladík se nejdříve vysmíval seniorovi tak, aby to neslyšel, ale později přitvrdil a obrátil se přímo na něj s tvrzením, že patří ke generaci, která nerozumí technologiím a vypočítával mu, v jakém zaostalém světě vyrůstal. Posměšně se ho ptal: „Jaký to je pocit vyrůstat v primitivním světě? My jsme vyrůstali s televizí, cestováním, přistáním na Marsu, rychlými počítači, internetem, iPady, notebooky, smartphony a dalšími vychytávkami. A co vy jste měli?”.

Foto: Shutterstock

Lekce, na kterou nikdy nezapomene

Důchodce se takových slov nezalekl. Bylo mu na jednu stranu teenagera líto, proto se na něj jen moudře pousmál a odpověděl mu: „Máš naprostou pravdu. Když jsem byl mladý, tyhle věci jsme neměli, museli jsme je teprve vymyslet. Zajímá mě ale, co ty a další takoví arogantní hoši uděláte pro příští generaci? Co jí předáte?“.

Takovou odpověď tento 18letý mladý muž nečekal, začervenal se a bylo vidět, že ho ze studu polilo horko. Svěsil ramena a odešel se sklopenou hlavou. Slova, která zazněla, budou jemu i jeho kamarádům znít v uších pořádně dlouho. Senior jim uštědřil lekci, na kterou nikdo z nich asi jen tak nezapomene.

Foto: Shutterstock, zdroj: Wlocie