Jaké věci byste nikdy neměli skladovat na půdě domu

Kdo má půdu, je šťastný člověk. Úžasný prostor, který přímo vybízí ke skladování věcí do aleluja. Ale pozor. Spousta lidí dělá chybu a ukládá na půdu věci, které tam v rámci zachování zdraví, bezpečí i hodnoty uloženého, nemají absolutně co dělat. Nejste i vy jedním z neúmyslně chybujících?

Nábytek

Kam se starým nábytkem? Na půdu! Raději ne. Na půdě bývá vlhko, málo světla, nevětráno, snadno se pak rozvine plíseň, a to je to poslední, co si pro svůj nábytek přejete. Proto raději dřevěné a čalouněné kousky uskladněte jinde. Naopak plastovému nábytku či výrobkům z umělého ratanu půda vadit nebude.

Textil

Koberce, vlna, hedvábí, len, ale i další textil, na kterém vám záleží, na půdu nepatří. Vlnu snadno zničí krysy a můry, navíc moc pěkně a rychle hnije. Ostatní přírodní vlákna na tom sice nejsou tak špatně, ale stále velmi snadno podléhají poškození tam, kde se nevětrá, zvlášť když je pravidelně nekontrolujete. Když už textil nutně potřebujete na půdu uložit, použijte igelitové vakuové pytle.

Knihy a důležité dokumenty

Vlhkost a plíseň jsou pro papír mor. Takže pokud vám na vašich cenných dokumentech a knihách záleží, najděte jim jiné místo, abyste o ně nepřišli.

Kartonové krabice

Je sice pěkné, že jste ekologičtí a nepoužíváte plast, když můžete použít karton, ale zrovna na půdě to úplně nejchytřejší není. Karton totiž nádherně navlhne, což se na půdě může přihodit raz dva, takže dojde nejen ke zničení krabice, ale často také celého jejího obsahu.

Umělecké předměty

Malby, sochy a další umělecké předměty, kterých si ceníte, raději skladujte jinde než na půdě. Důvodů je hned několik. Vlhkost a velmi vysoké teplotní rozdíly mohou cenné věci zničit, stejně tak jako potenciální škůdci.

Hudební nástroje

Pokud hudební nástroj dáte někam, kde dochází k vysokým výkyvům teplot a propastným rozdílům mezi suchem a vlhkem, gratulujeme, právě jste ho poslali do věčných lovišť. Dřevo, struny a další části hudebních nástrojů jsou velmi náchylné na poškození a plísně.

Foto: Shutterstock

Elektronika

To snad nenapadne nikoho, ale kdyby přece náhodou, vlhkost elektronice nedělá dobře. Pokud nějaké elektro věci na půdu dáte, je dost možné, že příští sezónu se už nerozjedou.

Hořlaviny

Vše, co je vysoce hořlavé, by mělo být skladováno mimo dům. Podkroví je tím nejméně vhodným místem, protože právě v něm se oheň číří nejsnáze.

Barvy, čisticí prostředky a další toxiny

Kromě toho, že tyto věci často bývají vysoce hořlavé, v případě nedokonalého utěsnění pronikají toxické látky do prostředí. Což o to, na půdě by to až tak nevadilo, ale výpary se pak celkem snadno dostávají i do dalších obytných částí domu. A to nechcete.

Foto: Shutterstock, zdroj: Atticsolutionsusa, GoodHouseKeeping