Jako uživatel Facebooku můžete mít nárok na finanční odškodnění

Facebook je nejpoužívanější sociální síť, na které její uživatelé každý den sdílí své fotky, názory i osobní informace. Pokud jste v posledních 16 letech Facebook používali, zpozorněte. Díky hromadné žalobě na ochranu soukromí můžete mít nárok na finanční vyrovnání, protože Facebook umožňoval přistup k osobním údajům uživatelů třetím stranám. Kvůli tomu byla na Facebook podaná hromadná žaloba.

Přístup k datům využil Donald Trump

Osobní data uživatelů Facebook poskytl i společnosti Cambridge Analytica, která je zneužila při vývoji softwarových programů, které v prezidentské kampani používal Donald Trump. Ač se firma oficiálně tvářila, že softwarové programy vyvíjí pro předvídání volebních preferencích, ve skutečnosti chtěla rozhodování voličů ovlivnit. Jakmile tato skutečnost v roce 2018 prosákla na veřejnost, Facebook začal čelit velkým tlakům na ochranu dat uživatelů této sociální sítě a zároveň stál čelem hromadné žalobě, kterou na něj podali nespokojení uživatelé této platformy.

Facebook souhlasil s mimosoudním vyrovnáním

Facebook veškerou svou vinu popírá, ale i tak souhlasil s mimosoudním vyrovnáním. Za to, že se kauza smete pod koberec zaplatí 725 milionů dolarů. Vzhledem k tomu, že Facebook loni vydělal přes 110 miliard dolarů díky prodeji reklam, které cílil na uživatele této sítě na základě dat, které o uživatelích sesbíral, je vyrovnání celkem směšnou částkou. Pokud toto vyrovnání schválí soud, můžou si uživatelé Facebooku požádat o finanční odškodnění.

Foto: Shutterstock

Kdo si může zažádat o finanční odškodnění

Celá čtvrtina částky zřejmě půjde na právní poplatky a mezi poškozené se tedy rozdělí 544 milionů dolarů. Američtí uživatelé Facebooku mohou žádat o odškodnění a dle počtu lidí, kteří se o odškodnění přihlásí, jim bude také vyplaceno. Výše odškodného závisí i na tom, kolik let lidé na Facebooku strávili. Podle předběžných propočtů si o kompenzaci může zažádat 240 milionů uživatelů Facebooku, kteří používali Facebook od roku 2007. K získání finančního odškodnění je potřeba podat online žádost do srpna 2023.

Foto: Shutterstock, zdroj: latimes, sports.yahoo, techxplore