Jedlá soda je v domácnosti velkým pomocníkem. Ale které věci s ní nikdy čistit nesmíte?

Jak je známo, jedlá soda má své místo nejen v kuchyni, ale i mimo ni. Pomáhá při čištění různých povrchů v domácnosti, při bělení prádla a dokáže také účinně neutralizovat nepříjemné zápachy. Nicméně v některých případech byste se jedlé sodě měli vyvarovat.

Ekologická alternativa čisticích prostředků

Svou oblíbenost si soda bikarbona získala díky svému všestrannému využití, jelikož dokáže plnohodnotně nahradit různé druhy čisticích přípravků. Funguje jako efektivní odmašťovadlo, čistič odpadu a její abrazivní účinky dokonale vyčistí umyvadlo, vanu i dřez. Vedle toho je ekologicky šetrná a prakticky bez zápachu.

Mramor, dřevo ani sklo sodu nesnesou

Při používání sody na čištění je dobré znát také její nežádoucí účinky. Je sice skvělé, že s ní zvládnete dočista vydrhnout připálený gril, ale jsou určité materiály, které čištěním sodou můžete nenávratně poškodit. Jedná se především o materiály s pórovitou strukturou (zjednodušeně jsou to ty, které mají hrubý povrch). Krystalky bikarbony by se do nich mohly usazovat. Sodou také jistě nečistěte staré rodinné stříbro, pozlacené nádobí, předměty z hliníku, mramor nebo sklo (to platí i v případě sklokeramické desky). Stříbro a zlato ztratí svůj lesk a mohou zešednout. Hliník, sklo a mramor si akorát poškrábete. Soda je zapovězena také pro dřevo, které by jejím působením ztratilo svou ochranou vrstvu a stalo se náchylnějším k poškození. Na všechny tyto povrchy vždy používejte přípravky, které jsou pro ně určeny.

Foto: Shutterstock

Lék i kosmetický přípravek

Kromě úklidu nebo při pečení se vám soda může hodit i pro péči o tělo. V první řadě je skvělým prostředkem při pálení žáhy, jež je projevem překyseleného organismu. Stačí si vzít půl lžičky tohoto bílého prášku a rozmíchat jej ve třech čtvrtinách vody. Po vypití této směsi se dostaví úleva. Pasta z vody a jedlé sody dokáže zjemnit tvrdé paty. Stačí ji nechat pár minut působit a před opláchnutím s ní paty jemně promasírovat. Aby toho nebylo málo, můžete si díky sodě udělat detoxikační lázeň – postačí vám velká lahev s vodou, půl hrnku jedlé sody a půl hrnku soli. To vše smícháte dohromady a přidáte do koupele s horkou vodou.

Foto: Shutterstock, zdroj: ProlineRangeHoods, BHG