Květiny svítící ve tmě jsou v prodeji. Vypadá to jako z Avatara, musely dostat povolení

Často se domníváme, že v dnešní pokrokové době nás už nepřekvapí vůbec nic. Kdo by to byl řekl, že všechno, co si budeme přát vědět nebo co budeme potřebovat zařídit, udělat nebo se naučit, budeme mít na dosah ruky ve svém mobilním telefonu. Trošku jsme k vynálezům a novinkám vědy a techniky ochladli. Nicméně vědci nespí a snaží se stále o něco. Od letošního jara budou mít Američané možnost zakoupit si rostlinu, která ve tmě svítí.

Novinka na trhu Firefly Petunia

Nemožné se stalo možným. Vědci vyšlechtili rostlinu, která přes den vypadá jako úplně běžná rostlina, ale ve tmě vydává organické světlo. V jejím stínu, tedy vlastně světle, můžete relaxovat, meditovat, zkrátka užít si chvíli zázračného klidu. Záře, kterou Petunie Firefly vyzařuje, je podobná měsíčnímu světlu.

Na objevu se pracuje už 40 let

O podobný počin se snažili už od 80. let jak v Rusku, tak ve Velké Británii a Rakousku. Některé z předchozích pokusů však nesloužily ke komerčním účelům, a navíc rostlina potřebovala speciální výživu a světlo, které vydávala, bylo často slabé.

Jak je možné, že rostlina svítí?

Rusové ve spolupráci s Brity a Rakušany objevili jedovatou houbu Neonthopanus nambi, která je bioluminiscenančí, což znamená, že vydává světlo. Jako výživu (palivo) používá kyselinu kávovou, která je obsažena v každé rostlině. Kyselina obsahuje čtyři enzymy, z nichž dva vyrábí spontánně zářící molekulu luciferin, třetí z ní uvolňuje fotony (světlo) a čtvrtý z luciferinu opět vyrábí kyselinu kávovou, takže se proces neustále opakuje, takové perpetuum mobile.

Jak o rostlinu pečovat?

Svítící geneticky upravená petúnie vyžaduje podobnou péči jako petúnie klasické. Pěstuje se v květináči nebo i na zahradě. Nepotřebuje žádné speciální zacházení. Vzhledem k tomu, že se řadí mezi letničky, je třeba jí zajistit dostatek slunečního svitu, ideálně 6 hodin přímého slunečního záření denně.

Kde speciální květinu sehnat?

Zatím maximálně USA. Ministerstvo zemědělství USA zatím jako jediné vydalo povolení Firefly Petunii, biotechnologický startup společnosti Light Bio, prodávat. Sazenice o velikosti 10 cm, která doroste na 25 cm bude již brzy v nabídce za přibližně 680 Kč. Než dorazí kouzelné, avatarovské květiny k nám, budeme si muset počkat.

Foto: Light Bio, zdroj: light.bio, seznamzpravy.cz