Moč vysílá varovné signály, které je třeba neprodleně řešit

Většina lidí nemá zrovna ve zvyku řešit to, jak vypadá jejich moč. Přitom právě z moči mohou velmi často rozpoznat první varovné příznaky vážnějších onemocnění. Pokud zareagují včas a zajdou se svými poznatky k lékaři, mohou si výrazně urychlit a usnadnit léčbu.

Moč je za normálních okolností čirou kapalinou jako voda. Je lehce zažloutlá a neměla by mít žádný zápach. Pakliže cokoliv z tohoto stavu neplatí, měli byste zbystřit. Z moči je možné vyčíst onemocnění ledvin či jater. Každému se tak vyplatí tu a tam se na svou moč podívat blíže.

Moč sestává z 95 % z vody a její zbylý obsah představují vedlejší produkty látkové výměny v těle. Ty už tělo nedokáže využít. Zdravý člověk by měl močit čtyřikrát až osmkrát denně. Pokud dodržujete pitný režim a pozorujete menší nebo naopak častější frekvenci, je to také důvod k návštěvě lékaře.

Hnědé zabarvení moči

V případě, že si všimnete dohněda zbarvené moči, pravděpodobně jste svědky výskytu starší krve. Ta může být důsledkem nemoci ledvin nebo zánětu močového měchýře. Nemusí tomu ale tak být a naopak mohou být postižena játra, žlučník či slinivka. Hnědá moč je každopádně důvodem k podrobnějšímu vyšetření.

Viditelná krev v moči

Čerstvá krev v moči je obvykle jasně červená a je viditelná na první pohled. Jde o příznak vyžadující odbornou péči, na druhou stranu ale není třeba se hned znepokojovat. Pravděpodobně jde o pokročilou fázi zánětu v močovém traktu. Může jít také o infekci ledvin, případně ledvinové kameny. V úvahu připadá také nádor močového měchýře nebo rakovina ledvin, ale zde se jedná o výrazně nižší počet případů.

Pěna v moči

Pakliže si všimnete, že vaše moč v toaletě šumí a vytváří pěnu, je pro to poměrně jednoduché vysvětlení. Obsahuje nadměrné množství bílkovin. To zase může značit nesprávnou funkci jedné z ledvin. Faktické příčiny přitom mohou být různé. Od cukrovky přes vysoký krevní tlak až po nádor v ledvinách. Ve většině případů ale o nic vážného nejde. Moč pění také po vyšší tělesné zátěži, zejména po sportu. Pokud moč po několika hodinách pěnit přestane, není důvod ke znepokojení.

Zakalená moč

Když si všimnete určitého zakalení moči oproti běžnému stavu, měli byste mít podezření na infekci v močovém traktu. Takto se ale také projevují některé pohlavní nemoci, nejčastěji kapavka.

Zápach moči

Moč by neměla výrazněji zapáchat. Pokud už se tak děje, může jít stále o banalitu. Zapáchající moč způsobuje například konzumace většího množství chřestu. V případě, že jste ale nic aromatického nejedli, může jít o příznak bakteriální infekce močového traktu.

Sladký zápach

Voní-li moč velmi sladce, tělo se nejspíše snaží vyloučit větší množství cukru pomocí moči. Může jít ale také o jeden z prvních znaků těhotenství. Projevuje se tak i těhotenská cukrovka.

Foto: Freepik

2 komentáře ke článku “Moč vysílá varovné signály, které je třeba neprodleně řešit

  1. zapacha moc po cesneku jinak je barva zluta anebo svetle hneda nevim jak bych to urcila jinak trochu v podbrisku bolesti byla jsem u zenskeho lekare a vse v poradku, dekuji,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *