Myčka na nádobí může sloužit i několik desítek let. Tyto postupy vám ušetří nemálo peněz

Myčka na nádobí je skvělý pomocník v domácnosti, který vám ušetří nemálo času. Kromě úspory času je její výhodou i úspora vody, která je při ručním mytí nádobí nesporně vyšší. Na moderních myčkách na nádobí je i skvělé, že si můžete úsporu vody korigovat i v nastavení určitého programu a přizpůsobit mycí cyklus typu nádobí v myčce nebo jeho zašpinění. Pořízení nové myčky na nádobí nebo její servis je nákladná záležitost, které lze vhodným používáním předejít. Víte proto, jak se o myčku starat tak, aby vám vydržela plně funkční po dlouhá léta?

Správné skládání nádobí do myčky

Myčky na nádobí jsou vybavené dvěma, respektive třemi, koši. Jedná se o spodní koš, horní koš a přihrádku na příbory, která může být samostatně stojící nebo umístěna ještě nad horním košem. Do spodní přihrádky patří nejtěžší předměty – hrnce a talíře. Možná už jste si sami někdy všimli, že pokud dáte do spodního koše lehkou misku, ta se vám během mycího cyklu převrátí a je plná vody a špíny. Vyvarujete se toho právě tím, že budete umísťovat nádobí tam, kam patří. Misky, hrnky, sklenice a jiné drobné nádobí patří do horní přihrádky. Příbory vždy dávejte do koše určeného právě na příbory. Dbejte na to, aby bylo nádobí umístěné mírně od sebe. Ačkoliv voda v myčce cirkuluje v dolní i horní části, mohlo by se stát, že nádobí přilepené na sobě se umyje špatně nebo vůbec.

Co do myčky rozhodně nepatří

Do myčky na nádobí nelze umístit veškeré nádobí, některé je stále potřeba umýt ručně. Do myčky by nemělo přijít nádobí z rezavějící oceli a křišťálové nádobí. Nevkládejte do ní ani nádobí, které je potisknuté a výrobce v něm výslovně uvádí, že nádobí není vhodné pro mytí v myčce. Potisk takového nádobí by se totiž mohl v myčce poničit a bylo by nehezké. Ani dřevěné nádobí, jako jsou prkénka, vařečky nebo příbory s dřevěnou rukojetí, není vhodné mýt v myčce.

Freepik
Foto: Freepik

Přípravky na mytí a údržba myčky

Přípravky na mytí můžete zvolit buď ve formě tablety nebo sypké. Sypké volte především v případě, kdy volíte program šetrného mytí, jelikož tablety by se vám nemusely při tomto mytí rozpustit. Do myčky také patří speciální sůl do myčky na nádobí. Tato sůl stojí pár korun a její funkcí je změkčovat vodu a zabránit usazeninám vodního kamene. Účinnost přípravků do myčky se zvyšuje se zapnutím vhodného programu na mytí nádobí. Rozdílný program zvolte v případě, kdy myjete silně znečištěné hrnce nebo v situaci, kdy potřebujete jen smýt prach ze skleniček z vitríny.

Pro správnou funkci myčky je důležité, aby byla pravidelně čištěna. K odmaštění můžete použít speciální tabletu, kterou přidáte k běžnému mytí. Čas od času je také potřeba vyndat ze spodní části myčky filtr, na kterém se zdržují usazeniny a ten důkladně umýt.

Foto: Shutterstock, zdroj: RealSimple, Which