Nastydlé vaječníky představují velkou nepříjemnost. Důležité je rozpoznat příznaky včas

Možná to často vidíte i vy kolem sebe. Je krutá zima, mrzne až praští a mladá děvčata stojí na zastávkách tramvají a autobusů mírně promodralá, v tenkých silonkách a minisukni, která jim sotva zakrývá zadek. K tomu mají lehkou bundičku do pasu a vylézá jim holý pupík i bedra. Vaječníky tiše pláčou pod chabým oblečením.

Možná si také v tu chvíli vzpomenete, co vám říkávala vaše moudrá babička, láskyplně pečující o zdraví všech členů rodiny. „Počkej, až ti nastydnou vaječníky a nebudeš moct mít děti!“ Přísloví či rčení „parádo trp“, by mělo jít v tuto chvíli rozhodně stranou, protože jde o zdraví. Každý zimní den, kdy se ven vydáte v takovém oblečení, se vám totiž sčítá a časem se projeví na vašem zdraví.

Nastydlé vaječníky

Velmi brzy se totiž objeví záněty vaječníků, močového měchýře i ledvin. Často se vracejí, bývají opakované a mnohdy se stávají chronickými. Pak se potíže zhoršují a možná už vám ani nepomohou léčby a lázně, kde se budete léčit kvůli nemožnosti otěhotnět a neplodnosti zapříčiněné srůsty na vejcovodech, které vznikají právě díky opakovaným zánětům.

Příznaky zánětu vaječníků

  • Mírná až křečovitá bolest v podbřišku,
  • bolest při pohlavním styku,
  • bolest při močení,
  • nažloutlý, zapáchající výtok,
  • prodloužená menstruace,
  • horečka, kterou střídá zimnice,
  • nevolnost,
  • zvracení.

Zánět vaječníků

Zánět vaječníků je infekčního původu. Bývají způsobeny bakteriemi, nejčastěji přenesenými během pohlavním styku. Nastydnutí a chlad může celý průběh onemocnění spustit i zhoršit. Pokud by byla imunita v pořádku, s bakterií by se tělo s největší pravděpodobností vyrovnalo. Vlastní příčinou nemoci je pak přemnožení bakterií, jako jsou chlamydie nebo původci kapavky.

Prevence

Riziko infekce stoupá při souhře více rizikových faktorů, jako je střídání partnerů, špatná hygiena a nachlazení kvůli nedostatečnému oblečení nebo sezení na studené zemi. Pak se infekce rozjede velmi rychle.

Léčba

Při léčbě zánětů vaječníků se předepisují antibiotika. Zanedbání léčby může způsobit obávané srůsty, které velmi často bývají jednou z příčin neplodnosti. Zánět se může rozšířit na dělohu, vejcovody nebo přímo na břišní stěnu.

Foto: Freepik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *