Nová fakta ohledně BMI. Nejzdravější a nejšťastnější jsou lidé s nadváhou

BMI neboli Body Mass Index označuje index tělesné hmotnosti. Poměřuje vaši váhu v souvislosti s vaší výškou a zjišťuje tak, jestli je vaše hmotnost na váš vzrůst optimální či nikoliv. Na základě výpočtu vám následně určí, jestli máte podváhu, normální váhu, nadváhu nebo trpíte obezitou.

Oblé křivky jsou opět v kurzu

V naší společnosti je trend tzv. kultu štíhlosti, kdy štíhlá až vyzáblá postava je považována za zdravou a její nositelé za šťastnější a méně nemocné. Lidé s nadváhou jsou opovrhovaní a poukazuje se na ně, jako na ty, kteří nic nedělají a jenom se cpou nezdravým jídlem. Takoví lidé by se měli raději zahalovat do oblečení, které zbytečně nepoukazuje na jejich bujné tvary. Tenhle postoj je ale nyní pasé.

Obézních lidí přibývá na celém světě a tento jev je dáván za vinu nevhodnému životnímu stylu, tedy konzumování velkého množství cukrů a nevhodných tuků, a také sedavému způsobu života a minimu pohybu. Dlouhá léta bylo velké množství tělesného tuku dáváno do souvislosti s větší nemocností a úmrtností, v posledních letech se ukazuje pravý opak.

Foto: Shutterstock

Výzkum, který změnil pohled na lidi s nadváhou

Kardiolog a předseda americké společnosti pro cévní medicínu a hypertenzi profesor Carl Lavie vydal před nedávnem knihu The Obesity Paradox neboli Paradox obezity, ve které odhaluje, že podváha je pro zdravotní stav člověka mnohem větším problémem, než nadváha. V knize také uvádí, že lidé s nadváhou mají mnohem menší riziko úmrtnosti, než štíhlí lidé.

Ač je profesor Carl Lavie velký bojovník proti obezitě, na základě výzkumu ukazuje, že nezáleží na tom, kolik daný člověk váží, ale jaká je jeho kondice a fyzická aktivita. Velká odborná studie na 3 milionech lidí navíc ukázala, že vyššího věku se dožívají lidé, jejichž BMI je v rozmezí 25 – 30. Tato hodnota BMI značí nadváhu. Ukazuje se tedy, že podváha nebo obezita jsou pro zdravotní stav člověka opravdu nebezpečné, ale nadváha může být naopak zdraví prospěšná.

Foto: Freepik, zdroj: casopisvnitrnilekarstvi, NCBI, Independent