Ochlaďte si vodu bez lednice. Staří mořeplavci na to měli speciální způsob

Parné letní počasí nahrává tomu, že lidé neustále hledají možnosti, jak se co nejvíce ochladit. Pokud jste někde na vandru a zteplala vám voda nebo se nacházíte na místě bez lednice a mrazáku, určitě byste za příjemně osvěžující vodu dali cokoliv. Přinášíme vám proto několik tipů, jak si zkušeně zajistit studenou vodu, i když po ruce nemáte některou z moderních vychytávek.

Jak na starý námořnický trik

Roku 1892 bylo poprvé zveřejněno, jak si staří námořnicí ochlazovali vodu, aby na svých plavbách mohli přijímat dostatek tekutin vhodné teploty. Trik spočíval v tom, že vak z hustého plátna naplnili vodou a zavěsili ho na stinné místo s průvanem. Z vaku následně získávali vodu, která byla oproti vodě stojící v sudech příjemně osvěžující.

Ochlazení vody přírodní cestou

Koupete se v potoce, řece nebo máte v blízkosti křišťálovou studánku? Pití v lahvi ponořte pod vodní hladinu. Pití se vám tak ochladí na teplotu okolní vody. Teplota vodních toků bývá v létě přijatelnější, než teplota vzduchu. Pokud byste chtěli mít tekutinu v lahvi opravdu osvěžující, upevněte na lahev provázek a lahev spusťte do velké hloubky, kde bývá teplota nejnižší. Nemáte v okolí žádný vodní tok? Vyhlubte na stinném místě díru do země a lahev do této prohlubně na chvíli vložte.

Foto: Shutterstock

Při chlazení vám pomůže i trocha fyziky

Nemáte čas posedávat na místě, ale chcete snížit teplotu vody v lahvi? Obalte lahev mokrou tkaninou, třeba tričkem, a vydejte se, kam vás nohy ponesou. Ve velkém teple se při proudění vzduchu začne voda odpařovat, ochlazovat a tím se také bude snižovat teplota tekutiny v lahvi. Ta tak může klesnout klidně o pět stupňů. S ochlazením vody vám pomůže i nádoba se slanou vodou. Sůl totiž pomáhá přirozeně snižovat teplotu vody. Napusťte proto vodu do malého kbelíku, přidejte cca šest lžic soli, nechte rozpustit a vložte lahev s pitím.

Foto: Shutterstock, zdroj: swindonlink, dinewithdrinks