Ošetřete záděry šetrně. Zkuste zábal z lógru

Ruce jsou vizitkou každého člověka a zejména ženy si na péči o jejich vzhled potrpí nejvíce. Proto je nepříjemné, když se objeví záděry, které celkovou vizáž pěstěných rukou dokáží pokazit.

Proč záděry vznikají

Ke vzniku záděr jsou náchylnější ženy než muži. Častěji se objevují u lidí se suchou pokožkou nebo naopak u těch, kteří si často máčí ruce ve vodě. Specifickou skupinou jsou jedinci, kteří si kvůli nervozitě okusují nehty a jejich okolí. Na vině je také mráz, který pokožku vysušuje. Ke vzniku záděr může přispívat i nedostatek živin. Jedná se především o vitaminy A a D. Z minerálních látek jsou to křemík, vápník a železo.

Jak na správné ošetření

Před samotným ošetřením si umyjte ruce mýdlem a vodou. Spousta lidí na to zapomíná, ale měli byste vyčistit i nůžtičky, kterými budete postižená místa ošetřovat. Přeci jen je záděra otevřená ranka, kam se může snadno dostat infekce. Aby kůže okolo nehtů dostatečně změkla, je ideální chvíli máčet ruce ve vodě, kam jste předtím přidali pár kapek oleje. Odumřelé části kůže odstřihněte. Pokud je záděra větší, použijte kalciovou mast a na noc prsty zalepte. Ráno náplast odstraňte, aby kůže mohla dýchat. Po ošetření ruce promastěte.

Freepik
Foto: Freepik

Zábal z kávové sedliny

Na záděry je ideální použít sedlinu ještě teplou (nesmí být horká). Naneste ji na postižená místa, zabalte a nechte působit 15 až 20 minut. Ruce pak opláchněte a promastěte krémem. Pro další péči používejte kosmetiku k ošetřování nehtů – na trhu jsou k dostání speciální výrobky s vitamíny a přírodními oleji. Často se používá olej citrusový, konopný nebo olej z čajovníku (tea tree oil). Nic nezkazíte ani použitím měsíčkové či heřmánkové masti.

Recept na domácí mast

Chcete-li si zkusit připravit domácí mast z ryze přírodních přísad, níže máte k dispozici recept, jak na to.

Ingredience: 40 g sušené levandule; 40 g heřmánku; 40 g květu měsíčku; 3 kávové lžičky včelího vosku; 120 ml panenského kokosového oleje 120 ml panenského olivového oleje, 1 lžíci medu, 10 kapek oleje z čajovníku, 5 kapek levandulového oleje

Postup: Připravíme vodní lázeň, kde necháme rozpustit kokosový olej. K němu následně přidáme olej olivový. Postupně nasypeme sušené bylinky. Vaříme asi půl hodiny, zakryté pokličkou. Pak směs procedíme, aby v hrnci nezůstaly zbytky bylinek. Vše opět zahřejeme ve vodní lázni a přidáme včelí vosk. Po rozpuštění vosku sejmeme z plotny a necháme vychladnout. Po vychladnutí nalijeme med a esenciální oleje. Vše zamícháme a dáme do vhodné nádobky, kterou pevně uzavřeme. Při tuhnutí masti je lepší ji ještě promíchat, aby všechen med nezůstal na dně.

Foto: Shutterstock, zdroj: wikiHow, GQ Magazine