Pravidlo 80/20 zajistí hubnutí i bez hladovění

Je vaším snem štíhlá postava? Zkoušeli jste řadu diet a bez úspěchu? Nebaví vás neustále počítat kalorie? Zhubnout a udržet si váhu je možné, a to díky pravidlu 80/20. Prozradíme vám, o co jde a v čem tkví podstata i to, proč se zajímat o stravu v případě, že jste se svou postavou spokojeni.

Je vaší představou nebo osobní zkušeností, že v rámci zhubnutí si odepíráte všechno jídlo, které považujete za nezdravé? Kdo zkusil nějakou dietu, tak ví, že má krátkodobý účinek a záhy se dostaví tzv. jo-jo efekt. A k tomu ještě to utrpení bez jídla, podrážděnost, nervozita apod. Zapomeňte na diety, detox, dlouhodobé půsty a spolehněte se na tzv. metodu 80/20.

Princip pravidla 80/20 ve stravě

Není žádným tajemstvím, že bychom měli přemýšlet nad skladbou jídelníčku a vybírat čerstvé, pokud možno co nejméně průmyslově zpracované potraviny. Stejně tak hraje roli pestrost. Základem je vyvážené menu. Pravidlo 80/20 je nastavení, kdy 80 % našeho energetického příjmu by mělo být složeno z nutričně bohatých potravin, díky kterým se tělu dodá většina potřebných živin pro zdravý život.

Zbylých 20 % energetického příjmu je určeno pro využití tzv. nezdravých dobrot, kdy je možné hřešit, ať už zmrzlinou, sklenkou vína, pivem s kamarády nebo sklenkou vína při rodinné oslavě apod. Jak vidíte, i pěknou postavu a udržení si váhy je možné bez drastických diet, hladovění, počítání kalorií. Díky této metodě bude zároveň i váš jídelníček pestřejší a tělo dostane potřebné živiny. Pozitivní je, že se i svým způsobem minimalizují vaše chutě na sladké, slané, tučné a zkrátka nezdravé potraviny.

Foto: Shutterstock

Klasika příjem vs. výdaj

Pokud si chcete udržet váhu, stačí mít příjem a výdaj ve vyvážené rovnováze. Pokud chcete zhubnout, stačí mít větší výdaj a nižší příjem. A pokud budete v situaci, kdy budete mít větší příjem a nižší výdaj, tak se automaticky začnou hromadit zásoby ve vašem těle a budete tloustnout.

Foto: Shutterstock, zdroj: NBCNews, WomanandHome