Překvapivý déšť. Proč občas prší ryby, ptačí krev nebo třeba kráva

Představte si, že jdete po ulici a najednou začnou z nebe pršet ryby. Takovou zkušenost mají obyvatelé malé vesničky Yoro v Hondurasu. Děje se jim to tam tak často, že si z toho udělali každoroční památeční Festival rybího deště. Podobný zážitek měli i v severním Srbsku, kde z nebe napadalo tisíce žab, které ale po bližším prozkoumání nebyly žáby běžně se vyskytující v té oblasti. Pršení zvířat ale není ve světě tak neobvyklý jev, jak by se mohlo na první pohled zdát. Z nebe po celém světě již pršeli chobotnice, červi, žáby nebo třeba aligátoři.

Nejděsivější je ale určitě pršení krve

V 19. století v Kalábrii pršela ptačí krev. To stejné zažily i v Kalifornii v roce 1869, kdy krev pršela dokonce celých pět minut. V Tennessee se spustil rudý déšť už v roce 1841, kdy svědci vypověděli, že to přišlo z červeného mraku nad jejich hlavami.

Ale to není vše…

V Ochotském moři v Rusku byla údajně potopena japonská loď, když na ni spadla z nebe kráva. Přeživší z potopené lodi řekli svým zachráncům, že těch krav z nebe napadlo do moře několik.

Foto: Shutterstock

A co na to vědci?

Určitě vás zajímá, jak se může něco takového stát. Za pachatele přesunování zvířat kilometry daleko je považován silný vítr, který může zvířata nasát v jejich přirozeném prostředí a posléze vypustit na zcela neobvyklém místě. Příčinou barevného deště jsou součástky prachu v atmosféře a jeho barva závisí na tom, z jakého prostředí prach pochází. V roce 1998 zaznamenali ve Washingtonu žlutý déšť. Jak posléze zjistili, příčina žluté barvy byla v obsahu písečného prachu z pouště Gobi, což je jedna z nejstarších pouští na světě, která se rozkládá ve východní Asii.

Červený déšť je pravděpodobně zapříčiněn přimícháním písečného prachu ze Sahary. Černý déšť může být vulkanického původu, ale také kvůli silnému znečištění. Podivné věci z nebe prší častěji, než si myslíte a ač se nějaké teorie zdají být věrohodné, tak nikdo nemůže stoprocentně říct, co je opravdovou příčinou. Proto příště, až půjdete ven v dešti, nezapomeňte zvednou oči k obloze. Nikdy totiž nevíte, co z ní může spadnout.

Foto: Shutterstock, zdroj: Historicmysteries