Příběh ženy, která se probudila během operace

44 letá Kanaďanka Donna Pennerová podstoupila v roce 2008 běžný laparoskopický zákrok, který měl zjistit příčinu její bolestivé a silné menstruace. Zákrok se ale pro Donnu změnil v noční můru, jelikož na ni nezafungovala narkóza a ona se probudila ve chvíli, kdy se chirurg chystal provést první řez do jejího břicha.

Pravděpodobnost procitnutí během anestezie je 1:600

Laparoskopie je zákrok, kdy vám do břicha provádí řezy, kterými následně protáhnou nástroje, aby se mohli v dutině břišní porozhlédnout. V Donnině případě to byly čtyři řezy, které cítila až do morku kostí. Tak nesnesitelnou bolest v životě nezažila. Začátek operace probíhal podle plánu, Donna dostala od anesteziologa nitrožilní kapačku a masku na obličej s pokynem, aby se zhluboka nadechla. Donna se nadechla a usnula tak, jak je běžné.

Když se probudila, slyšela zvuky monitorů a hlasy lékařů a sester. Myslela si, že už má zákrok úspěšně za sebou. Najednou však slyšela, jak chirurg říká „skalpel, prosím“. Donna nevěřila svým uším. Celková anestezie nefungovala, ale paralyptikum, které se používá při operacích břicha, protože uvolňuje břišní svaly, fungovalo. Způsobilo, že se Donna nemohla hýbat a reagovat, ale naprosto vše cítila.

Foto: Freepik

První řez a ohromná bolest

Donna ucítila, jak chirurg provedl na jejím břiše první řez a ohromila ji tupá bolest. Nemohla otevřít oči, nemohla se pohnout. Měla tíživý pocit, jak kdyby na ní někdo seděl a přidržoval ji. Cítila na svém těle všechny řezy a použití nástrojů. Slyšela, jak mezi sebou lékařský personál komunikuje a jak její chirurg řekl: “Podívejte se na její slepé střevo, je opravdu pěkné a růžové, tlusté střevo vypadá dobře, vaječník vypadá dobře.” Během operace se ale vyskytly i další komplikace. Donna přestala dýchat a musela být resuscitována.

Když se lékař přišel na Donnu po operaci podívat, vyprávěla mu, co vše zažila, o každém slovu, které slyšela. Doktorovi vstoupily slzy do očí a opakoval, jak mu je to líto. Po operaci musela Donna začít navštěvovat terapeuta, protože byla traumatizovaná a zmatená. Velký šok způsobil, že ani nevěděla, kde je a co je za den.

Foto: Shutterstock, zdroj: BBC, MailaGuardian