Proč na vás psi upřeně zírají? Není to prosba o jídlo, ale něco jiného

Poslední dobou přibývá útoků psů na lidi. Je proto dobré rozumět alespoň trochu řeči jejich těla. Pokud vás pes neustále sleduje svýma doširoka rozevřenýma očima, nemusí to být nutně prosba o jídlo. Dejte si pozor, může to znamenat něco zcela jiného!

Řeč těla a pohledy fungují stejně dobře u psů, jako u lidí. Pokud si jich budete více všímat a zajímat se o to, jak se pes chová, brzy pochopíte, co vám chce svým postojem a pohledem sdělit. To, co si často myslíme, že nám chce naznačit, může totiž být úplně mimo mísu.

Psí oči u stolu znamenají žádost o jídlo

Je pravdou, že pokud jíte u stolu a pes vás neustále sleduje, tak se nejspíš jedná o pokus získat vaše jídlo. Psí pohled se prohloubí a pejsek naprázdno polkne ve chvíli, když něco strčíte do pusy? Pak je to jasné. Přímý pohled ale může signalizovat i něco jiného, mnohem horšího.

Upřený pohled je pohledem bojovníka

 Viděli jste někdy zápas bojovníků nebo jste byli svědkem rvačky? Těsně před útokem nastává přímý pohled do očí. A zdaleka to není jen záležitost lidí, ale téměř všech živočichů, psů nevyjímaje. 

Pokud zrovna nejíte a pes na vás upřeně hledí, sděluje vám, že on je tady dominantní a chystá se do útoku. Tím, že vás fixuje pohledem, vám ukazuje svou sílu a odhodlanost. Dejte si proto pozor a buďte před takovým psem ve střehu. Chystá se na vás zaútočit. Jeho agrese se zvýší, pokud mu budete pohled opětovat. Psům je přímý pohled od člověka nepříjemný a bere ho jako agresi. Proto se u psů, a především u těch, které neznáte, vyhněte přímému pohledu, ale raději sklopte víčka. 

Foto: Shutterstock

Opakem je pes ve stresu

Pejsci mohou zažívat stresové a napjaté situace. Jak poznáte, že je pes ve stresu? Takové zvíře se bude naopak očnímu kontaktu vyhýbat a bude pohledem uhýbat jinam. Jeho oční víčka se stáhnou do malých škvírek. To je také signálem, že se necítí dobře, nebo že ho něco bolí. V takovém případě je dobré pejska více sledovat, přijít na to, co ho trápí a postupně to odbourat. Často se taková řeč těla objevuje u zvířat týraných, nemocných nebo těch, kteří zažili životní trauma. 

Foto: Shutterstock, zdroj: Dogstrust, Purewow, AKC