Test šunek v českých obchodech. Velké zklamání

Šunka na českém stole nesmí chybět. 93 % Čechů konzumuje šunku alespoň 1x týdně, 40 % lidí konzumuje šunku ob den a 22 % dokonce denně. To by samo o sobě nevadilo, ale není šunka jako šunka.

Je šunka zdravá?

Jak se to vezme. Pokud je šunka kvalitní, tak ano, protože obsahuje bílkoviny, minerální látky (zinek, železo) a vitamíny ze skupiny B. Šunky se dělí podle jakosti. Standardní šunka obsahuje alespoň 55% masa a 10 % svalových bílkovin. Výběrová šunka musí obsahovat alespoň 72 % masa a 13 % svalových bílkovin. A vůbec nejzdravější je šunka nejvyšší jakosti s obsahem minimálně 81 % masa a 16 % svalových bílkovin.

Jak šunku vybrat?

Jděte po šunce nejvyšší jakosti. Zkontrolujte, jestli má do 2,2 g soli a do 5 g nasycených kyselin na 100 g. Pokud šunka splňuje kritéria, vyberte si tu cenově nejpřijatelnější. Není-li pro vás finančně dostupná, jděte hledat vhodné kandidáty do výběrové šunky. A aby se vám lépe hledalo, seznámíme vás s výsledky dTestu.

Foto: Freepik

Vítězí Billa

Nejlépe v dTestu dopadla šunka značky Clever z Billy, nejchutnější je Dušená šunka výběrová značky Le&Co. Některé šunky ovšem velmi zklamaly. Výrazně více tuku, než bylo deklarováno na obalu, obsahovaly Pařížská šunka výběrová značky Chodura, Vepřová šunka výběrová z Billy značky Vocílka a Bohemia šunka z Tesca. Plusem je, že všechny testované šunky obsahovaly skutečně tolik procent masa, kolik hlásaly.

A co dětská šunka?

Kapitola sama o sobě. Pojem dětská šunka totiž není legislativně ošetřen, jde tedy spíše o marketingový nástroj, jak rodiče donutit zaplatit více peněz, než o garanci vyššího obsahu masa nebo nižšího obsahu soli. Z dětských šunek si dobře stojí Dětská šunka medová od výrobce Steinhauser, Amálka z Krásna a Šunka pro děti výběrová od Le&Co. Velmi špatně co se obsahu soli týče však dopadla šunka Školáček od značky Prantl. U výběru šunky pro nejmenší se opět zaměřte na obsah masa, soli, bílkovin i nasycených kyselin.

Foto: Freepik, zdroj: Vimcojim, dTest, Dvojka.rozhlas