Voňavé a měkké prádlo si vybírá vysokou daň. Aviváž může vážně podlomit zdraví

Nádherné měkké osušky, voňavé prádlo, černé oblečení, na které se nechytají nečistoty. To vše jsou důvody, proč sáhneme v obchodě po balení aviváže. Je to opravdu nutné? Nemůžeme si tím spíše uškodit? Brzy zjistíte, že aviváž škodí lidskému organizmu i naší planetě.

Aviváž a životní prostředí

Při praní prádla vypouštíme z praček do kanalizace nejen nečistoty, ale především zbytky pracího prášku a aviváže. Aviváž je velkou zátěží pro vodu na naší planetě a je problém zbytky aviváže z odpadních vod odstranit. Částečky aviváže se poté dostávají zpět do potravního řetězce.

Nebezpečné chemikálie

Vyhnout se chemikáliím, které by se na naše tělo vrhaly ze všech stran, je téměř nemožné. Číhají na nás ve vzduchu, ve vodě, v potravinách, ovoci, zelenině i oblečení. Proto bychom se jejich množství měli alespoň snažit účinně snižovat. Jednou z cest je právě vynechání naprosto zbytečného prostředku, jakým je aviváž. Ta připravuje lidskému tělu velkou zátěž, protože je přímo koktejlem parfémů a konzervačních činidel z ropných derivátů. Ty se prostřednictvím pokožky vstřebávají do krevního řečiště. Aviváž z prádla cítíme už na několik metrů a často je vůně intenzivní natolik, že nás přímo obtěžuje. Velmi citlivé jedince může dokonce začít bolet hlava.

Aviváž a naše tělo

Chemické látky jsou v přímém kontaktu s naší kůží, vstřebáváme je do těla. Kůže může být podrážděná a svědit. Chemické látky se hromadí v našem těle a postupně oslabují organizmus. To je samozřejmě otázka několika let. Oslabený organizmus je náchylný ke vzniku celé řadě nemocí. Nejvíce ohroženy jsou naše děti, protože jejich pokožka je mnohem citlivější než pokožka dospělých jedinců. Aviváž způsobuje snížení vitality, menší obranyschopnost, horší schopnost vyrovnávat se se změnami. Zhoršená funkce imunitního systému je přímou pozvánkou pro mnoho nemocí. Dlouhodobé používání aviváže může mít za následek mužskou i ženskou neplodnost.

Nahrazení aviváže

Jednoduché nahrazení aviváže provedete tak, že do přihrádky nalijete 2 lžíce octa. Ten se postará o změkčení prádla i o vaši pračku. Prádlo pak stačí vysušit venku a charakteristická vůně octa bude pryč. Kdo bez parfémovaného oblečení nemůže vydržet, až vyzkouší vonné kapsičky umístěné mezi čistým prádlem.

Foto: Freepik

  1. Ti kdo nemají rádi ocet mohou použít kyselinu citronovou a třeba kapku levandulové silice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *