Zařizujete si domácnost? Tyto chyby nedělejte

Vlastní bydlení je splněný sen každého z nás. Čeká vás zařizování vlastního hnízdečka? Nedělejte chyby, se kterými si přiděláte práci, nebo se oberete o peníze i styl.

Každý pes, jiná ves

Zařizování vlastního nemusí být nákladné, aby bylo stylové. Podívejte se na základní styly bydlení a vyberte si jeden z nich. Snažte se celou domácnost doladit v tomto stylu. Budete si přát vintage styl, modernu, skandinávský styl, styl anglického venkova, nebo třeba industry či minimalismus? Dodržujte zlaté pravidlo: jedna domácnost, jeden styl.

Nulové pojištění

Právě při zařizování domácnosti můžeme udělat mnoho chyb, které se těžko berou zpět. Když si domácnost ihned pojistíte, můžete klidně spát. Kdyby se špatně instalovaná pračka rozhodla propustit trochu vody až k sousedům, jste krytí.

Staré spotřebiče

Ano, vydržely déle, než mnohé kousky ze současné elektroniky. Dnes ale potřebujeme ušetřit maximum elektrické energie, aby se lednička nebo pračka neproměnily ve žrouty energií. Raději si pořiďte spotřebiče, které budou mít vyšší energetickou třídu, než si do nového bydlení tahat staré jedlíky elektřiny.

Chytače prachu

Co ještě přikoupit tyto dekorace? Nebo si na skříňky postavit suvenýry z dovolené? Nedivte se, že vám úklid domácnosti následně trvá věčnost. Chytače prachu uložte do vzpomínkové krabičky, tam skutečně patří. V nové domácnosti si je nevystavujte. Uklizeno bude raz dva, domov bude dýchat.

Rozpočet na rekonstrukci

Nevíte, kolik vás bude zařizování domácnosti stát, ani jak dlouho bude trvat? Tyto základní otázky byste měli mít dávno objasněny. Je potřeba, aby vám firma pevně stanovila datum předání bytu, ale také přesně daný rozpočet, který se bez vašeho schválení nenavýší ani o korunu.

Foto: Shutterstock

Svépomocí jako nejlepší řešení

Chystáte se zařídit si byt svépomocí a už se těšíte, až budete vyvrtávat drážky na novou elektřinu? Udělejte si podrobný plán, se kterým budete moci počítat. Kolik vás bude stát rekonstrukce svépomocí peněz? A hlavně – kolik času? Nebude nakonec výhodnější zvolit firmu, kde na sebe jednotlivé práce navazují a nemusíte vyhazovat peníze za měsíce náhradního bydlení?

Světelnost

Jedním z největších potíží v domácnostech je nedostatečné osvětlení místností. Světelnost má přitom vliv na naši náladu, výkonnost i psychiku. V místnostech, kde jste nejvíce, byste měli mít po celý rok dostatek světla, které připomíná jasný letní den.

Zařiďte si domácnost podle svého a vyvarujte se nejčastějších chyb.

Foto: Shutterstock, zdroj: Architecturaldigest, TheSpruce