Zlepšete pohyblivost kyčlí. Pomůže vám osvědčený cvik “sed 90/90”

Přijde vám, že jste čím dál tím méně ohební a s každou další sfouknutou svíčkou na narozeninovém dortu to jde s vámi z kopce? Dle výzkumů se naše kyčle rok od roku otáčejí o něco méně, a snižují tak náš rozsah pohybu, čímž trpí i ostatní části našeho těla. Naštěstí existuje účinné protahování, které vaším kyčlím navrátí ztracenou flexibilitu.

Vyzkoušejte sed 90/90

Že netušíte o co jde? Hned se k tomu dostaneme. Sed 90/90 je možná na první pohled trochu extrémní cvik, ale pro práci s kyčelními klouby naprosto zásadní. Při cviku kyčle rotují dvěma směry. Jedna kyčle prochází vnitřní rotací a druhá kyčle vnější rotací. Pokud kyčle dostatečně neprotahujete a celý den se nachází v jedné pozici, například při práci u počítače, klouby i svaly vám mohou ztuhnout. Vše souvisí se vším a u fungování našeho těla to platí dvojnásob. Ztuhnuté kyčle mohou vést k problémům s koleny a kotníky, i souviset s bolestmi zad. Protažení kyčelních svalů vede k uvolnění napětí a znovuzískání radosti z pohybu.

Jak na správné cvičení

Jak sed 90/90 správně provádět? Sedněte si na zem, pravou nohu natáhněte před tělo a ohněte ji v koleni do pravého úhlu. Nohu otočte tak, aby se její vnější strana dotýkala podlahy. Tímto způsobem dostanete váš bok do vnější rotace. Levou nohu také ohněte v koleni a opřete ho o podlahu pravou stranou. Tak se kloub nachází ve vnitřní rotaci. V obou kyčlích, kolenech a kotnících máte tedy pravý úhel a vaše nohy směřují na pravou stranu. Vaše tělo by mělo být při tomto cviku rovné a nemělo by se naklánět na žádnou stranu. V pozici vydržte půl minuty až minutu a vždy ji prodýchejte. Poté cvik opakujte i na levou stranu.

Foto: Shutterstock

Modifikujte si sed 90/90

Pokud cvik správně provádíte, zapojujete tak 11 svalů v těle, takže kvalitní protažení bude brzy znát. Jestli je pro vás ale provedení sedu obtížné, zkuste si ho pro začátek o něco ulehčit. Dejte si pod zadek polštář, který vás nadzvedne, a vy tak nebudete muset vytáčet kyčel a koleno. Oporu si můžete dát i pod přední koleno nebo se chytnout židle či stolu, pokud by se vám nedařilo držet rovná záda. V případě, že jste po poranění či operaci kyčelního nebo kolenního kloubu, tento cvik raději nezkoušejte.

Foto: Shutterstock, zdroje: Cleveland Clinic, Livestrong