Znáte květináčový efekt? Nikdy ho nepodceňujte

Pro ty z vás, kteří slyší pojem „květináčový efekt“ poprvé, jej velice ráda vysvětlím. Protože jsem se o něm dozvěděla sama teprve nedávno. Nicméně každý, kdo se ze zahradníka amatéra chce vyšvihnout o level výš, tuto cennou a důležitou informaci jistě ocení.

Když si z obchodu přinesete sazenice…

Asi to známe všichni. Nakoupíme sazenice a nedočkavě se třeseme, až je konečně přesadíme do země. S velkým úsilím je vydolujeme z plastového obalu a kouká na nás rostlinka s kořínky pevně obtočenými kolem hlíny ve tvaru plastového květináčku. To není problém, tohle udělá každá rostlina. Problém je, pokud vy před přesazením neučiníte jeden zásadní krok.

Kořenům je třeba narušit strukturu

Kořeny jemně uvolníme (přerušíme) rukama. Hodně prorostlé a přerostlé kořeny můžeme i opatrně přestřihnout. Je třeba postupovat šetrně, aby rostlina ve zdraví přežila. Proč je třeba kořeny odmotat nebo uvolnit? Hrozí totiž květináčový efekt.

Co je květináčový efekt?

Kořeny omotané kolem dokola květináče totiž i po přesazení dál rostou do spirály, vůbec netuší, že by se měly rozprostírat do všech stran. Taková rostlina dostatečně dobře nezakoření, hrozí riziko, že se po přesazení do nového substrátu neuchytí, bude skomírat, a i za pár let po vytažení ze země bude vypadat podobně jako dnes.

Foto: Freepik

Vhodně upravte i půdu

Pokud přesazujete velké rostliny je dobré myslet také na tvar jámy v půdě. Pokud je půda jílovitá a díru jste vykoupali nádherně kulatou, zaděláváte si na problém. I zde totiž rostlina může podlehnout květináčovému efektu. Proto raději kopejte jámy hranaté a boční stěny hlíny mírně zdrsněte, ať se kořenům rostlin dobře koření do všech stran.

Co potom?

Po přesazení věnujte rostlině zvýšenou pozornost a péči. Dopřejte jí kvalitní substrát, adekvátně ji zalévejte a v prvních dnech zajistěte ochranu před přímým sluncem nebo silným větrem.

Foto: Freepik, zdroj: nkz, kupi, instagram