5 varovných signálů: Poznejte toxického partnera již v počátcích vztahu

Ze začátku se vše vyvíjí dobře. Již po několika týdnech vztahu už ale pozorujete první nesrovnalosti a něco vám prostě nesedí. Jak poznat toxického partnera nebo partnerku a raději se co nejdříve vydat jiným směrem?

1. Neustále děláte něco špatně

Když se do něčeho pustíte s chutí, většinou očekáváte, že to vaše drahá polovička ocení. Místo toho ale získáváte pouze srovnání s maminkou, strýčkem, kolegou z práce, prostě s lidmi, kteří vše umí rozhodně lépe, než vy. Pomáhá to budovat dobré vztahy? Ani náhodou!

Postupně se tyto vlastnosti toxika stupňují. Neuděláte dobře vůbec nic. Ani ten chleba nenamažete správně. Daný člověk se vás stále snaží s někým srovnávat. Samozřejmě norma správnosti je on sám, umí vše a dokonale.

2. Vaše kontakty nejsou dost dobré

Ze začátku vztahu neměl potíže trávit čas s vaší rodinou a přáteli. Postupně si ale na každém z nich našel něco, co je pro něj nepřekonatelnou překážkou a nehoráznou vlastností. Každý z nich je vlastně dost nesnesitelný a podobné názory se snaží vštípit i vám.

Tušíte správně, problém bude někde úplně jinde. Člověk, který má mnoho přátel, je toleratní a chápe, že každý má své osobnostní limity. Toxik to odmítá akceptovat a každého přeměřuje podle modelu dokonalosti, totiž sebe.

3. Večírek? Ani náhodou

Večírek je plný opilých a nepříjemných lidí, kteří se vás budou snažit dostat do postele. Alespoň podle toxika to tak je, takže na firemní akci nejdete a zůstáváte doma. Důvod už si snadno najde. Třeba jej povezete k vaší mamince, nebo třeba na veledůležité vyšetření, které se záhadně přesunolo právě na dnešní den. Zařídí si to a vy budete sedět doma. Podobné kousky udělá i v případě, kdy si budete chtít vyhodit z kopýtka bez něj, jen se svými přáteli.

Foto: Shutterstock

4. Výhružky

V počátcích vztahu vám rozhodně nebude vyhrožovat okatě. Toxikové jsou na to příliš rafinovaní a inteligentní. Postará se o to, aby byla zpráva předána, ale velmi sofistikovanou formou. Ten oděv, který jste si na sebe chtěli vzít, vám nepovolí ne proto, že jste v něm příliš odhaleni, ale proto, že je venku zima, teplo, déšť, mráz, nebo třeba Santa Claus. Důvod se vždy najde. Nebude se ale jednat o přímou výhružku.

Postupně ale přitvrdí. Pokud si chcete vyjet na víkend s kamarády, bude vám vyhrožovat, že se mezitím něco stane s vaší rybičkou nebo oblíbenou kytkou. Nebude se bát vám volat v opilosti a připomínat vám, jak jej trápíte.

5. Ztrácíte pevnou půdu pod nohama

Život s toxickým partnerem nebo partnerkou je těžký. Na první pohled nejde nic poznat, jelikož před vašimi sociálními kontakty se toxik tváří mile a přívětivě. Když se ale ocitnete o samotě, je to zcela jiný člověk. Psychický nátlak se stupňuje a vy naprosto ztrácíte půdu pod nohama. Je to jako pobyt v místnosti s pavoukem, který vás stále více omotává do své sítě. Milovali jste malování, ale dnes si již nevěříte, určitě to zkazíte. Nevídáte se s přáteli a rodinou. Toxik nad vámi získává moc. Uvědomit si to je první dobrý krok.

Snažte se co nejdříve opustit toxický vztah. Toxik si brzy najde jinou oběť. Vy to ale rozhodně být nemusíte. Rychle pryč!

Foto: Shutterstock, zdroj: Bustle, Insider