Na co nikdy nesmíte zapomenout při změně trvalého bydliště. Může vám to způsobit velké problémy

Stěhování je samo o sobě dost náročné. Když si přitom ještě měníte své trvalé bydliště, je potřeba toho zařídit ještě mnohem více. Na co nezapomenout?

Ať žije stěhování!

Kdo má rád systematičnost, vyhrává. Stěhování je dost o plánování a včasné přípravě. Když si včas zajistíte stěhovací techniku, stěhováky i veškeré papírnosti, máte zajištěn klidný spánek. Kdo vše nechává na poslední chvíli, na období stěhování asi nebude vzpomínat s láskou.

Co udělat, když si měníte své trvalé bydliště?  

1. Vyměňte si občanku

Od července roku 2018 se vydává e-občanka a požádat si o ni můžete na jakémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností. Většinou trvá její vydání 30 dnů. Pokud si ji přejete získat v kratší době, budete hradit poplatek. O novou občanku musíte požádat do 15 pracovních dnů od ohlášení změny místa trvalého pobytu. Občanky se samozřejmě musí vyměnit i vašim potomkům, kteří se stěhují s vámi.

2. Odbor dopravy

Nové řidičské průkazy již nemají uvedenou adresu trvalého bydliště, takže z tohoto důvodu na odbor dopravy nemusíte. Pokud ale vlastníte vozidlo, přeci jen se sem stavit musíte. Do 10 pracovních dnů od změny trvalého bydliště budete žádat o nový malý techničák. Nové údaje se zapisují také do velkého technického průkazu. Registrační značku měnit nemusíte.

3. Zdravotní pojišťovna

Myslíte si, že jsou spolu úřady a instituce propojeny? Chyba lávky! Do 30 dnů od změny trvalého bydliště musíte tuto změnu oznámit své zdravotní pojišťovně. Udělejte si tedy příjemný výlet na přepážku. E-maily jsou také možné, ale ověřte si, zda nedošlo k lidské chybě a zda pojišťovna změnu skutečně zaznamenala.

4. Návštěva banky

Zde je již většinou možné změnu nahlásit pomocí e-mailu, vždy se ale informujte u vaší konkrétní bankovní instituce, u které máte zařízeny své účty nebo úvěry. Nezapomeňte na hypoteční banku.

5. Pojišťovny

Platíte si důchodové připojištění? Pojištění majetku nebo pojištění odpovědnosti zaměstnavatele? Všechny smlouvy, které máte uzavřené, je nutné aktualizovat a použít zde nové kontaktní údaje a korespondenční adresu.

Foto: Shutterstock

6. Energie

I když jsme již u posledního čísla z našeho seznamu, povinnosti ještě nejsou u konce. Dodavatelé energií, jako je plyn nebo elektřina, by se o změně vaší korespondenční adresy a tím pádem i adresy trvalého bydliště měli také dozvědět.

Nekonečný seznam povinností?

Podnikáte? Bude potřeba kontaktovat i živnostenský úřad. Dále pak vašeho ošetřujícího lékaře, zaměstnavatele, telefonního operátora, ale také doručující poštu, u které máte SIPO a platíte rozhlasové a televizní poplatky.

Uf, a máte to za sebou. Vše jste zvládli, vše je v pořádku. Konečně můžete nerušeně spát.

Foto: Shutterstock, zdroj: Finance