Partneři vám mohou pozitivně ovlivnit zdraví, tvrdí vědci

Zdraví máme jenom jedno. A právě proto bychom měli pečlivě volit svého životního partnera. Ten totiž může naše zdraví ovlivnit mnoha způsoby, a to jak pozitivními, tak negativními. Co zajímavého vyzkoumali vědci?

Fyzické i mentální zdraví

Dlouhodobé, angažované vztahy jsou pro zdraví těla i duše velmi prospěšné. Vědci dokonce zjistili, že lidé v manželství žijí v průměru déle. Ženy mají lepší duševní zdraví, muži zase fyzické.

Jednodušší dosažení zdravých cílů

Ve dvou se to lépe táhne. To samozřejmě platí i ohledně životního stylu. Pokud táhnete s vám nejbližší osobou za jeden provaz, máte skoro vyhráno. Vědci z University College London odhalili, že mnohem snadněji vyměníte špatné návyky za dobré, pokud se změny životního stylu bude účastnit také váš partner.

Nadváha, fyzická nečinnost, kouření, špatné stravování, přehnaná konzumace alkoholu – to všechno jsou faktory, které vedou k zhoršení kvality života a nemocem. Pokud plánujete nějakou větší změnu, zkuste přesvědčit partnera, jestli do toho nepůjde s vámi. Výzkum například ukázal, že s kouřením se podařilo přestat 50 % žen, jejichž partneři šli do toho s nimi. Oproti tomu žen, jejichž kuřáci manželé s nimi do abstinence nešli, bylo úspěšných jen 8 %.

Zlepšení fyzické kondice

Pokud na sobě zapracuje jeden, existuje vysoká šance, že se zlepší kondice i druhého partnera. Sílu páru netřeba podceňovat. Pokud se pustíte do cvičení společně, máte velkou šanci na úspěch. Výzkum ukázal, že muži fyzicky zdatných žen mají až o 70 % vyšší šanci na zlepšení kondice. Platí to i obráceně. Ženy aktivních mužů mají o 40 % vyšší pravděpodobnost, že zlepší svou kondici.

Foto: Shutterstock

Úleva od bolesti

Vědci z Universit of Colorado at Boulder a University of Haifa v Izraeli zjistili, že když se heterosexuální milenecký pár dotkne ve chvíli, kdy žena cítí bolest, srdeční frekvence a dech párů se synchronizuje a bolest ženy se zmírní.  Souvisí to s tzv. „mezilidskou synchronizací“ – jevem, kdy lidé začínají fyziologicky zrcadlit ty, se kterými tráví čas.

Podle vědy i ve vztazích platí zákon akce a reakce. Proto věnujte svůj čas lidem, kteří za to stojí, a zároveň usilujte být takovým člověkem. Pak bude vaše rodina silná.

Foto: Shutterstock, zdroj: Medicalnewstoday, Researchgate