Banální věc, která změní váš spánek i sex k lepšímu. Proč by se měly ponožky v posteli stát zvykem

Přestože to může znít velmi zvláštně, ponožky v posteli mohou mít zásadní význam. Pomohou vám totiž rychleji usnout. Jde o to, že regulace teploty je nevyhnutelnou součástí spánkového cyklu a mnoho lidí ji stále podceňuje, jak uvádí web Medical News Today.

Spánek je velmi důležitou součástí života každého člověka. Lidé stráví přibližně třetinu svých dní spánkem. Národní institut zdraví tvrdí, že je nevyhnutelný pro správné fungování mozku a těla. Jenže realitou je také to, že dnes má mnoho lidí problém usnout. Jedním z triků, které jste možná ještě nevyzkoušeli, je právě spánek s ponožkami. Na první pohled by se sice mohlo zdát, že ponožky mají posloužit k zahřátí nohou, ale ve skutečnosti jde o regulaci vnitřní teploty těla.

Tímto tématem se vědci zabývali v jedné ze studií, která uvádí, že dospělí s nasazenými ponožkami usnuli rychleji. Je to především z toho důvodu, že teplota těla v noci klesá a nejnižšího bodu dosahuje kolem čtvrtí hodiny ráno. Průměrná tělesná teplota je 37 °C, ale v průběhu celého dne se mění až o dva stupně. Zahřátí nohou a rukou potom vede k rozšíření krevních cév. Díky tomu se uvolňuje teplo skrz pokožku a pomáhá snižovat teplotu těla. Výzkum jednoznačně naznačuje souvislost mezi teplými ponožkami a rychlejším usnutím.

Teplotu těla ovlivňují biologické hodiny, které se odborně nazývají cirkadiánním rytmem. Ten řídí načasování spánku, díky čemuž se člověk v noci cítí přirozeně ospalý a ráno se probouzí vyspalý.

Tělesná teplota přitom v průběhu dne postupně stoupá a vrcholí krátce po poledni, kdy se lidí cítí nejvíce probuzení a ve střehu. V noci se pak teplota zase snižuje, což vede k ospalosti. Pokud někdo začne usínat, teplota jeho těla se sníží až o dva stupně. Tím se šetří energie na další životní stupně. Když budete spát s ponožkami, pomůže to právě při této regulaci teploty. Potřeba v noci správně regulovat teplotu je také důvodem, proč by lidé měli spát v chladnější ložnici, kde by teplota neměla překročit 19 °C.

Ponožky v posteli ale mají řadu dalších benefitů. Mohou například vést k lepšímu sexu, protože jedna studie z roku 2005 zjistila, že studené nohy od sexu odrazují. Teplé nohy jsou potom také větší zárukou orgasmu. Pomoci však mohou i při Raynaudově nemoci, kdy mají lidé neustálý pocit chladu v končetinách. Ponožky jsou přínosné i pro ženy v průběhu menopauzy, protože pomáhají redukovat návaly horka.

Foto: Shutterstock