Častá chyba po sprchování způsobí, že koupel byla zbytečná. Navíc ohrožuje zdraví, varují odborníci

Lidé v současné době berou hygienu velmi vážně. Jenže samotné sprchování nemusí stačit a je přitom docela jedno, kolikrát denně ho praktikujete. Podle studie publikované v časopise American Journal of Public Health stačí po koupeli nepoužít čistý ručník a vše je pokaženo. Navíc riskujete, že na sebe nanesete velké množství bakterií, jež se v použitých ručnících množí. Vědci na dva dny starém použitém kousku ručníku detekovali téměř 50 tisíc bakterií.

V domácnosti je proto třeba měnit veškeré pratelné věci mnohem častěji, než to většina z nás dělá. Povlečení jednou týdně a utěrky taky. Pokud však přijdou do styku se syrovým masem, vyměňte je okamžitě. Neměli bychom zapomínat ani na časté praní ručníků, jinak se hemží bakteriemi.

V každé koupelně se udržuje vlhko po celý den, a to i v případě, že se večer neosprchujeme a stále větráme. Koupelna je místem, kde se bakteriím velmi daří. Očistný efekt sprchování od špíny a nejrůznějších bakterií, velmi jednoduše zničíte použitím nevypraného ručníku.

Týden je u ručníků dlouhá doba

Pokud mokré ručníky necháváte viset v koupelně, tedy ve vlhké místnosti, jsou plné bakterií. Velice dobře se na nich daří i houbám, které následně způsobují lupy, často obsahují stafylokoka, viry a fekálie. Objevuje se na nich i plíseň, kterou okem nevidíte. Pokud můžete, vyvarujte se chyby a ručníky nikdy nenechávejte ve vlhkém a tmavém prostředí. Zamezíte tak tvorbě nových a velmi zákeřných bakterií.

Perte ručníky nejméně po třech dnech

Pokud se po důkladné koupeli či osprchování utřete týden nepraným ručníkem, je to možná horší, než kdybyste očistu zcela vynechali. U žen dojde často k vaginálnímu bakteriálnímu zánětu či mykóze. Utřením obličeje do dlouho používaného ručníku pak zase zvyšujete pravděpodobnost nákazy zákeřnou bakterií E-coli. Házejte tedy ručník do koše na prádlo nejméně po třech dnech, pokud chcete mít jistotu, klidně po každém sprchování. Pokud je mokrý, nechte jej nejprve usušit, nebo dejte rovnou do pračky.

Ručníky nesdílejte

Pokud tak po sprchování použijete použitý ručník, který už opravdu není čistý, dochází při utírání k tomu, že si na sebe přenesete zpět zmnožené bakterie.  Obzvlášť problematické je sdílení ručníků mezi různými členy domácností. Tímto způsobem často může dojít k přenosu bakterií, na které je už jeden člověk zvyklý, ale jinému mohou přivodit alergickou reakci, plísně, bradavice, ekzémy a infekce.

Foto: Shutterstock