Covid-19 se stále častěji ozývá na toaletě. Může to souviset s britskou mutací

O respiračních problémech, které způsobuje covid-19, toho bylo napsáno už mnoho. Jenže tato nemoc se podle všeho projevuje i dalšími způsoby, o kterých zatím nevíme tolik, kolik bychom potřebovali. Navíc se zdá, že její mutace způsobují odlišný průběh onemocnění a mohou se projevit i odlišnými příznaky. Lékaři nyní stále častěji vídají pacienty, u kterých se koronavirus projevuje potížemi trávicího a zažívacího traktu. Tyto symptomy je proto třeba považovat za projev nemoci covid-19, uvádí deník The Guardian s odkazem na vědecké studie.

Jeden z pěti pacientů s covidem-19 vykazuje pouze komplikace v gastrointestinálním traktu, uvádí hned několik akademických studií, které už prošly recenzním řízením a je tedy možné je považovat za spolehlivé.

Gastrointestinální problémy mohou být různého charakteru, ale nejčastěji zahrnují ztrátu chuti, nevolnost, zvracení, průjem a obecně výraznou bolest břicha.

Máme stále více důkazů o tom, že trávicí a zažívací problémy jsou běžný symptomem covidu-19,” uvedl pro The Guardian lékař Mitch Wilson z fakulty medicíny na univerzitě v Albertě.

Studie publikovaná v časopise Gastroenterology uvádí, že u sledovaných pacientů byly zažívací problémy zcela běžné. Vykazovalo je 32 % pacientů, z nichž 89 % je popisovalo jako mírné nebo spíše mírné. Nejčastěji šlo o ztrátu chuti k jídlu, zvracení a průjem.

Zajímavé je, že průměrně tyto komplikace trvaly pouhý jeden den, tedy výrazně kratší dobu, než následné respirační problémy, jež se mohou táhnout týdny.

Už dříve lékaři upozornili na skutečnost, že britská mutace koronaviru se projevuje trochu jinak než ty dosavadní. Pacienti například více kašlou a méně trpí ztrátou chuti a čichu. Vzhledem ke zvýšenému výskytu zažívacích problémů v souvislosti s covidem v poslední době je možné, že za tím stojí právě tato varianta.

Foto: Shutterstock