Jak zabavit prcka během homeoffice

Pracovat z domu poskytuje mnohé výhody. Avšak v případě, že jste rodič a doma s vámi jsou i děti, nemusí to být tak jednoduché a komfortní. Přinášíme vám pár tipů, jak svého prcka (nebo mrňouse) doma zabavit.

Tvůrčí činnosti

Kreslení a malování patří k nejoblíbenějším dětským činnostem. Můžete dát dětem vybarvovat obrázky či kreslit oblíbené postavičky z pohádek. Nebo je nechte, ať si nakreslí vlastní pohádkovou knížku, ke které pak dopíšete společně příběh. Vlastnoručně nakreslené obrázky mohou prcka ozvláštnit nálepkami či třpytkami.

Stříhání či lepení rovněž patří k oblíbeným dětským aktivitám. Menším dětem bude stačit, pokud jim dovolíte roztřihat barevný papír na menší kousky, starší mohou trénovat zručnost ve vystřihování různých tvarů či vytvářet zajímavé mozaiky z nastříhaných barevných částí.

Zkuste si spolu s dětmi vyrobit vlastní plastelínu či modelovací hmotu. Děti se s ní pak dokážou zabavit i delší dobu. Mohou se hrát například na kuchařů a pekařů. Stačí, když jim pořídíte dětské plastové či dřevěné nožíky, vykrajovátka a už vám budou k počítači při práci pouze nosit ochutnávat různé koláčky nebo se můžete těšit na polévku s vlastnoručně vyválenými a nakrájenými nudlemi.

Náš tip: Zajímavé pomůcky na malování a tvoření s dětmi najdete například na stránce Pinkorblue.cz. Využít lze i zvýhodněné nabídky, Pinkorblue sleva je skvělá.

Pohybové hry

Pohyb a běhání je přirozenou součástí dětského života. V domácím prostředí je sice značně omezený, ale ne nemožný. Dejte dětem míč, aby si ji házeli či kopali na místě, kde nehrozí, že něco rozbijí, tedy například v chodbě. Vytvořte spolu s dětmi stan nebo hrad ze židlí, přikrývek, krabic a podobně. Vaše ratolesti se ve svém vytvořeném příbytku zaručeně zabaví delší dobu.

Další alternativou je skutečné cvičení. Děti zapojte do vašeho cvičení. Už nejmenší mrňousi rádi napodobují rodiče a budou nadšené z toho, pokud dostanou podložku na cvičení stejně, jako má máma či otec. Cviky budou po vás opakovat, později se možná pohrají s podložkou či jinými pomůckami na cvičení. Budete jistě překvapeni, jakou bohatou fantazii děti mají a co vymyslí.

Domácí práce

Už nejmenší děti můžete zapojit do domácích prací. Pomáhat mohou například při vaření. A mytí nádobí je pro ně stejně lákavé jako koupání v bazénu v létě. Jelikož pak, jak se děti vvhrajú s bublinkami a také hračkami v umyvadle, voda bude asi všude, udělejte z toho opět hru. Dětem můžete dát hadr či mop, aby otřeli vodu z podlahy.

Starší děti můžete zabavit jinými pomocnými pracemi. Například tím, že vyloží a vyvěsí vyprané prádlo z pračky či čisté nádobí z myčky. Stejně mohou posbírat suché prádlo ze sušáku a vytvořit hromádky připravené k žehlení – buď rozdělí věci na trička, ponožky, tepláky nebo udělají hromádku věcí pro mámu, tatínka, sebe a podobně. Volba kritéria závisí jen na vaší fantazie.

Knihy a filmy

Zatímco starší děti si umí přečíst knihy už i samy, s mladšími je třeba číst. Jak děti zabavit i při čtení a mít přitom čas pracovat? Využít můžete například audioknihy. Další možností je tzv. elektronické pero a knížky. Dítě si přikládá pero k obrázkům v knížce a to mu vypráví. Může mluvit celé pohádky, nebo vysvětlovat různá témata. Následně prcek může zadávat i úkoly, aby něco našlo a perem ukázalo.

Náš tip: Vybrat si můžete ze široké nabídky audio či elektronických knížek například i v obchodě Knihydobrovsky.cz. Při nákupu ušetříte, pokud využijete Knihy Dobrovský slevový kód.

Občasné sledování televize a filmů neuškodí ani dětem. Vy budete mít klid na práci a mrňousovi můžete vybrat nějaký zajímavý dětský film či pohádku.