Nemoc, která vás okrade o dech a zlikviduje plíce. Je třetí nejčastější příčinou úmrtí a není to covid-19

Tuto nebezpečnou nemoc provází únava, kašel a někdy dokonce dušení. Chronická obstrukční plicní nemoc umí i zabíjet. Mnoho z nás ale o ní ani neví. Přitom touto nemocí trpí až třetina testovaných rizikových kuřáků nad 40 let. Skoro celý zbytek má pak jiné postižení plic, nejčastěji jde o chronickou bronchitidu.

Bohužel ani dnes není číslo záchytu plicních onemocnění nijak vysoké. Normální plicní funkce ale nemá ani polovina zdánlivě zdravých, vyšetřených jedinců. Pokud pravidelně kouříte a při klidné chůzi do schodů se zadýcháváte stejně jako při rychlejší chůzi do kopce nebo dokonce po rovině, jděte k plicnímu lékaři.

Co je CHOPN

CHOPN je chronické zánětlivé onemocnění postihující hlavně průdušky a plicní tkáň. Zánět není způsoben infekcí ani alergií, ale vzniká jako reakce na vdechování škodlivin, zejména tabákového kouře. Probíhající zánět vede k trvalému zúžení průsvitu průdušek –  obstrukci a nevratnému zániku plicní tkáně – rozedma. I když se CHOPN nerozvine u každého kuřáka, považuje se kouření za hlavní příčinu. Rizikem je i vdechování chemikálií, prachu a opakované záněty dýchacích cest.

Pro onemocnění CHOPN jsou typické tyto příznaky

  • vlhký kašel, zejména ráno
  • dušnost, zejména při zátěži
  • zvuky slyšitelné při vydechování
  • pocit tísně na hrudi

CHOPN nepropukne najednou, ale rozvíjí se postupně v průběhu několika let. Prvním příznakem je kašel doprovázený vykašláváním. Objevuje se především ráno a stává se stále nepříjemnějším. Pak se objeví další příznaky, jako jsou dýchací potíže, nejprve při tělesné námaze a později i v klidu. Čím je nemoc pokročilejší, tím výraznější je i snížení výkonnosti v důsledku stále závažnějších a zhoršujících se dýchacích obtíží. Stav je možné zlepšit pomocí účinné léčby.

Jak se CHOPN léčí

Včasné stanovení diagnózy chronické obstrukční plicní nemoci a včasná léčba jsou nutností pro zamezení zhoršování plicních funkcí, zmírnění příznaků, zabránění komplikacím a prodloužení života. Důležité je přestat s kouřením, prevence infekcí, udržování zdravé váhy a tělesné kondice, pravidelné užívání inhalačních i tabletových léků na rozšíření průdušek a potlačení zánětu v dýchacích cestách.

Foto: Shutterstock

Zdroj: nsc.uzis.cz/zdraveplice