Dejte si velký pozor na rozdíl jedlé a prací sody. Záměna může mít neblahý vliv na vaše zdraví

Člověk by si mohl myslet, že soda je jen jedna. Tento omyl vám ale může přinést pořádné zdravotní trable. Obě látky obsahují sodík, jedna z nich ale navíc obsahuje i další látky, o které rozhodně nestojíte. Pozor na jejich záměnu!

Jiné chemické složení

Bum! Možná i vám právě spadla čelist, jelikož jste o rozdílu těchto dvou látek dosud neměli ani tušení. Tím v žádném případě netvrdíme, že oblíbený namáčecí prostředek sypete do moučníků. Jen jste možná, stejně jako my, neměli dosud potřebné informace.

Prací soda se používá například k těmto účelům:

  • Dokáže změkčit vodu,
  • výborně namáčí prádlo a podílí se na odstranění nečistot z vláken.

Toť vše. V domácnosti rozhodně prací sodu nepoužívejte mimo klasické prostředí koupelny. Jedná se totiž o chemickou látku, která dráždí sliznice i oči. Rozhodně tato látka nepatří k úklidovým činnostem, nebo snad pro výrobu kosmetických produktů.

Kalcinovaná soda

A je to zde, chemické okénko. Prací soda má chemický vzorec Na2CO3. Pamatujete si na chemické názvosloví? Pokud ano, jistě jste již poznali, že se jedná o uhličitan sodný. Tato látka bývá někdy označována jako kalcinovaná soda.

A používá se hojně, v několika průmyslových odvětvích. Například zde:

  • Sklářství,
  • textilní průmysl,
  • kosmetický průmysl

a další odvětví. Ročně se na naší planetě vytvoří více než 32 milionů tun této chemikálie. Výrobu, sice v malém množství, přitom znali již ve starém Egyptě. Tuto sodu bychom nikdy neměli ochutnat.

Foto: Shutterstock

Tuto sodu klidně ochutnejte

Prášek do pečiva, v mnoha domácnostech označovaný jako „prdopeč“, má rozdílné chemické složení. Jedná se o hydrogenuhličitan sodný.

Zvládnete jeho chemický vzorec z paměti?

No dobře, nebudeme vás trápit.

Jedlá soda neboli soda bikarbona se v chemickém názvosloví zapisuje jako NaHCO3. Oblíbená kuchyňská surovina je určena pro použití v domácnosti, a to nejen ke konzumaci, ale také pro účely čištění. Na obalu potravin ji naleznete také pod označením E500. Jedlá soda má mírně dezinfekční účinky, využívá se ale také pro výrobu pyrotechniky. Snižuje kyselost potravin a produktů, ve kterých je použita.

Dejte si pozor na to, abyste nezaměnili jedlou sodu a sodu používanou na namáčení prádla.

Foto: Shutterstock, zdroj: MasterClass, MedicalNewsToday