Deprese a úzkost mohou významně ovlivnit úspěšnost umělého oplodnění

Návaly úzkosti v průběhu cyklu umělého oplodnění nebo jiné formy léčby neplodnosti jsou v případě bezdětných párů zcela přirozené a běžné. Podle lékařů je ale třeba podívat se na to, jak deprese a nepříjemné myšlenky vlastně ovlivňují úspěch a neúspěch IVF.

Podle odborníků je klíčové nějakým způsobem se stresem zejména u žen podstupujících umělé oplodnění zabývat. Pokud se totiž bude ignorovat, bude pro tyto ženy znamenat velké závaží pro jejich psychické zdraví.

Předně je třeba si uvědomit, že krok směrem k IVF je pro každý pár významné rozhodnutí, které do značné míry změní jeho život. Přestože obvykle obnovuje naději a víru v to, že se jednou podaří mít vlastní dítě, ale spolu s tím se pojí také velmi intenzivní zkušenost, která navíc může skončit negativně.

Podle posledního zprávy publikované v magazínu Fertility and Sterility Journal mohou ženy, které před IVF trpí úzkostí, čelit vážným psychickým problémům poté, co tato léčba selže. Autoři článku dodávají, že ženy by se neměly cítit pod tlakem toho, aby byly “dobrými pacientkami”, které netrpí žádným stresem. Zároveň by se neměly obviňovat z toho, že se necítí dobře a jejich IVF se zrovna nepodaří. Měli by to být lékaři, kteří poskytnou základní psychologické zázemí. Měli by zdůrazňovat to, aby se ženy cítily obecně dobře a nehleděly jen na to, jak maximalizovat úspěch umělého oplodnění.

Vztah mezi depresí a neplodností

Je stále nejasné, zda deprese sama o sobě dokáže způsobit neplodnost. Bylo však už publikováno několik studií, které určitou korelaci mezi depresemi a zvýšenou mírou neplodnosti konstatovaly. Některé z těchto výzkumů na to jdou přes hormonální obraz. Podle nich jsou některé hormonální problémy přítomny jak u neplodných, tak deprimovaných jedinců.

Dále není možné zapomínat na to, že deprese mohou změnit běžnou denní rutinu a životní styl člověka a ve výsledku způsobit problémy s plodností. Například, deprese se obvykle projevuje nějakou formou poruchy příjmu potravy. Někdo na ni reaguje tak, že začne jíst příliš mnoho a stane se obézním. Druhý naopak ztratí chuť k jídlu a ve výsledku mu chybí důležité živiny. V obou případech jde ale o faktory, které přímo zhoršují reprodukční schopnost.

A pak je tu samozřejmě i ta skutečnost, že deprimovaní lidé často sklouznou k některé formě závislosti, ať už je to na cigaretách, alkoholu nebo drogách. Tyto látky rovněž způsobují neplodnost.

Dlouhotrvající deprese

Jednoduše se to říká, ale hůře realizuje. Podle odborníků je nutné, aby žena, respektive pár, pochopili, že neschopnost počít ještě neznamená konec světa, jakkoliv se to tak může zdát. Vždy jsou tu ještě další možnosti, ať už je to náhradní mateřství nebo adopce. Je třeba zdůrazňovat, že je stále možné najít štěstí. Toho se nejlépe dosáhne tím, že svou pozornost zaměříte na něco jiného.

Vědci zjistili, že deprese po neúspěšném IVF může přetrvávat velmi dlouho. V případě některých žen trvá až tři roky, což pochopitelně zhoršuje vyhlídky na úspěšnost dalších pokusů. Většina reprodukčních center se přitom pacientkami po neúspěšném pokusu dále nezabývá, pokud se tedy nechtějí pustit rovnou do dalšího. Měla by jim přitom doporučit psychologickou pomoc.

Foto: Freepik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *