Dieta stará 50 let: sníží cholesterol a zajistí zhubnutí

Představujeme vám dietu s revolučním přístupem k hubnutí a životnímu stylu. Funguje už přes 70 let a pomáhá lidem snížit váhu a zlepšit zdravotní stav.

Co je Pritkinova dieta

O tuto metodu se zasloužil Američan  Nathan Pritkin s prvotním cílem snížit riziko chorob spojených s vysokou hmotností, jako jsou například srdeční choroby, obezita nebo diabetes 2 typu. Zaměřuje se především na konzumaci potravin s nízkým obsahem tuku a vysokým obsahem vlákniny. Tato dieta funguje dlouhodobě. Lidé, kteří ji drží, se však jejích pravidel musí striktně držet a nenechat se zviklat.

Co by se při dietě mělo konzumovat nejvíce

Přestože bylo uvedeno, že se dieta vyhýbá tučným pokrmů, je tu jistá výjimka, a tou jsou zdravé tuky. Při této dietě se tedy mohou jíst ořechy, semínka a rostlinné oleje, které naopak přispívají k lepšímu zdravotnímu stavu. Dále by měla strava zahrnovat vlákninu, která se objevuje především v ovoci, zelenině, celozrnných obilovinách a luštěninách. Vláknina totiž pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a podporuje trávení. Povoleno je mléko, mléčné výrobky, dokonce i káva.

Důležité je omezit sůl a vyhnout se cukru

Studie z roku 2023 dokazují, že vysoký obsah soli v potravinách zvyšuje ktŕevní tlak, který je rizikový pro vznik srdečních chorob a hypertenzi. Proto se při této dietě silně doporučuje omezit používání soli, popřípadě ji vyměnit za jiné ochucovací prostředky, jako je koření nebo bylinky. Zakázány jsou mastné omáčky, čokoláda, máslo a alkohol.

Foto: Shutterstock

Bez pohybu to nepůjde ani u této diety

Je notoricky známo, že hubnutí bez pohybu jde jen opravdu ztěžka. Platí to i u Pritkinovy diety. Aktivní životní styl je zásadní pro celkové zdraví. Je doporučeno věnovat se pravidelně aerobnímu cvičení, jako je chůze, běh, plavání nebo cyklistika. Například chůzi by se měl člověk věnovat alespoň 45 minut denně. 

Pokud tyto ne příliš složité zásady dodržíte, brzy se budete moci těšit z lepší figury a celkového zlepšení zdravotního stavu. Nikdy není pozdě začít žít zdravě.

Foto: Shutterstock, zdroj: Pritikin, Prevention, Womenshealthmag