Dobromysl obecná je úžasná bylinka, která vám pomůže se záněty i nervy. Roste skoro sama

Bylinky a koření mnohdy dokážou pomoci od problémů lépe než předepsané prášky. Vsaďte na léčivé účinky dobromysli a vypěstujte si ji sami. Není na tom nic složitého. 

Dobromysl obecná není nic jiného než oregano, které jistě používáte v kuchyni. Možná ho máte doma v podobě sušených bylinek a dáváte ho do italských a francouzských pokrmů. Dobromysl obecná ale není jen chutná bylinka, ale také poklad v domácí lékárničce. Má úžasné léčivé účinky, které lidstvo využívalo po staletí.

Co dokáže oregano?

Už staří Řekové používali dobromysl pro léčbu kožních potíží. Její účinky využívá i tradiční čínská medicína, která je na užívání přírodních léčiv postavená. Dobromysl používá při tišení nevolnosti, zvracení nebo i obyčejné horečce. Podává se v podobě odvaru nebo čaje. 

Oregano se dá používat i zevně. Vyrábí se z něj masti, které si můžete zakoupit i v našich lékárnách. Při respirační potížích se mažou na hrudník a ulevují od nepříjemné bolesti. Máte-li záněty v ústní dutině, připravte si silný odvar z oregana a pravidelně si jím ústa vyplachujte. Při nachlazení zase můžete vdechovat páru z tohoto silného horkého odvaru a ulevit si tak od rýmy. 

Foto: Shutterstock

Oregano v aromaterapii

Dobromysl obecná je považována za bylinku štěstí. Často bývá součástí svatebních obřadů, aby novomanželům přinesla štěstí do budoucího společného života. Používá se i v aromaterapii, éterické oleje s dobromyslí zvyšují náladu, uvolňují mysl a podporují soustředění. Zároveň čistí dýchací cesty. 

Pěstování oregana je velmi snadné. Připravte mu teplé a suché místo, zeminu s vyšším obsahem vápníku a příliš často ho nezalévejte. Ze své kouzelné bylinky se můžete těšit na zahrádce, na balkóně nebo jen na okně, a to klidně jen v truhlíku či malém květináči.

Foto: Shutterstock, zdroj: itrvalky, bylinkyprovsechny