Dokážete rozpoznat rakovinu kostí od nedostatku vápníku? Může vám to zachránit život

Dokážete rozeznat rakovinu kostí od nedostatku vápníku a osteoporózy? Pomůžeme vám tyto potíže rozeznat. Včasná diagnóza totiž může zachránit i život.

Rakovina může postihnout mnoho částí v těle a kosti nejsou žádnou výjimkou. Rakovina kostí se však velmi těžce identifikuje. Rozpoznejte varovné signály, aby nedošlo k jejímu rozšíření a horším komplikacím. Kosti mohou být postiženy i jinou nemocí než rakovinou, třeba osteoporózou, nepodceňujte ale jejich závažnost.

Nedostatek vápníku

Struktura kostí se přestavuje během celého života. Aby mohly kosti dobře regenerovat a sloužit i v pokročilém věku, potřebují pravidelnou péči a zejména vápník, který pečuje nejen o kosti, ale ovlivňuje i naše nervy, svaly a hormony. Pokud máte dlouhodobě nízkou hladinu vápníku, průběžně ho doplňujte. V jídelníčku by nechyběly mléčné výrobky, vejce, libové maso, mák, zelenina a luštěniny.

Projevy nedostatku vápníku

Pokud vám minerál v těle chybí, máte asi narušené a poškozené vlasy, lámou se vám nehty, nebo se objevují křeče v oblasti břicha a průjmy. Krátkodobě můžete zvolit i doplňky stravy. Vápník berte s vitamínem K2 a D3 pro lepší vstřebávání. Hladinu vápníku v těle si také můžete ověřit při laboratorních testech. Pravidelná pohybová aktivita udržuje kosti v dobré kondici, tak na ni nezapomínejte.

Osteoporóza

Při osteoporóze už je vápníku tak málo, že dochází k řídnutí kostí, na kterých se objevují póry. Trpí jím zejména ženy v menopauze, senioři lidé, ale i mladí lidé, kteří mají problém s podvýživou nebo se pravidelně nevěnují žádné fyzické aktivitě. Hustota kostní tkáně se zjišťuje pomocí kostní denzitometrie. Jde o nebolestivé vyšetření, při kterém lékař pomocí přístroje, který emituje nízké dávky rentgenového záření, změří obsah minerálů ve vašich kostech. Pacienty s osteoporózou mohou bolet záda, mají potíže s pohyblivostí a mohou mít častější zlomeniny.

Rakovina kostí

Do kostí se rakovina dostane přes jiný napadený orgán v těle, krevním řečištěm nebo lymfatickým oběhem. Při napadení krví nebo lymfou se odhaluje velmi nesnadno. Potíže se většinou projeví teplotou, vysokou únavou, nechutenstvím a výrazným hubnutím bez zjevné příčiny. Řešení musí být rychlé a nesmí se podcenit.

Foto: Shutterstock