Fikus benjamin je doslova přírodní čističkou vzduchu. Nesmíte ho ale přesadit

Fíkus benjamin je krásná pokojová rostlina, která nekvete a dorůstá délky až 3 metrů. Původem pochází z tropických oblastí Austrálie a jižní Asie, kde může měřit až desetkrát víc. Fikus benjamin nejenže krásně vypadá a patří mezi poměrně nenáročné rostliny, je také bezkonkurenční přírodní čističkou vzduchu. 

Fikus zbaví vaše domovy toxinů

I když si možná myslíte, že u vás doma je čisto a není třeba čistit vzduch, možná byste se divili. Právě z čistících prostředků a různých vůní se uvolňují toxiny, které mohou mít za následek bolesti hlavy, nevolnost, podrážděnost, nebo časté migrény. Pokud máte doma fikus, můžete si blahopřát – máte zároveň spolehlivou čističku vzduchu a perfektkní zvlhčovač, který se vám bude hodit především v létě.

Foto: Shutterstock

Jak se o fikus správně starat

Fikus je celkem nenáročný na pěstování, ale trocha obezřetnosti neuškodí. Zalévejte ho vždy odstátou vodou pokojové teploty. V zimě stačí jednou týdně, v létě je třeba zalévat dvakrát týdně. Nikdy ho však nepřelévejte a nedopusťte, aby stál v misce plné vody. Může to mít za následek opadávání listů. Umístěte ho na místo, kde je dostatek světla, ale nikdy ne na přímé slunce. V zimě fikus nevystavujte chladu a průvanu. Vždy dbejte na to, aby teplota v místnosti, kde tuto rostlinu máte, neklesla pod 15 °C. Důležité je také pravidelné hnojení dvakrát za měsíc.

Co je však úplně nejdůležitější: rostlinu nikdy nepřesazujte! Jakákoliv změna prostředí může vést k jejímu postupnému úhynu. Ideální je pouze vyměnit svrchní zeminu za novou, a to vaší rostlině postačí.

Foto: Shutterstock, zdroj: Nasekrasnazahrada, jaktak