Pračka není tak úplně samočistící, proto se v ní postupem času může nahromadit špína, plíseň, zbytky pracích prostředků a minerální usazeniny způsobené tvrdou vodou. Pokud chcete prodloužit životnost své pračky a dosáhnout opět svěžího, běloskvoucího a voňavého prádla, budete muset pračku vyčistit. Jak na to?
První krok – prací cyklus s octem
Pokud má vaše pračka prací cyklus „samočištění“, tak spusťte ten. Pokud ne, nalijte do dávkovače na prací prostředky jeden až dva hrnky destilovaného bílého octa. Pračku zapněte na co nejdelší cyklus s co nejvyšší teplotou a nejvyššími otáčkami.
Druhý krok – vyčištění interiéru pračky
V kyblíku smíchejte litr vody s trochou bílého octa. Pomocí houbičky a zubního kartáčku se pusťte do drhnutí vnitřku pračky. Speciálně se zaměřte na dávkovač na prací prostředky, gumové těsnění a vnitřní stranu dvířek. Těsnění můžete dopředu postříkat rozprašovačem obsahujícím vodu s octem. Pokud můžete dávkovač vyjmout, nechte jej nejprve nějaký čas odmočit v octové vodě.
Třetí krok – čištění exteriéru pračky
Teď se vrhněte na pračku zvenku. Do jarové vody namočte hadřík z mikrovlákna a očistěte celou pračku.

Čtvrtý krok – prací cyklus a jedlou sodou
A nakonec vás čeká ještě jedno praní. Nasypte do bubnu pračky půl hrnky jedlé sody. Opět pračku spusťte na co nejdelší čas a nastavte co nejvyšší teplotu i otáčky. Po dokončení cyklu pračku otevřete, otřete vnitřek bubnu hadříkem a nechte vyvětrat.
Jak se o pračku správně starat?
- Pravidelně ji čistěte. Otírejte gumové těsnění, občas vyčistěte dávkovač na prací prášek a samozřejmě ji utírejte i zvenku.
- Pokud neperete, nechávejte dvířka pračky otevřená. (Klidně i zásobník na prací prostředky.)
- Používejte tolik pracího prostředku, kolik se doporučuje. Zapomeňte na odměřování „od oka“.
- Nepřekračujte doporučovanou váhu prádla, prostě to nepřehánějte.
- Jednou za půl roku vyčistěte filtr, zpravidla umístěný v pravém dolním rohu pračky. Pokud ho čistit nebudete, může dojít k trvalému poškození čerpadla.
Foto: Shutterstock, zdroj: TheSpruce, BHG