Houby se mohou stát nejvyhledávanější superpotravinou díky koňské dávce vitamínu D

Nejen Češi trávili jaro v karanténě a na slunce nevycházeli tak často jako dříve. Podle lékařů by se to mohlo negativně podepsat na nízké hladině vitamínu D u mnoha jedinců. Ostatně, ta je po podzimu a zimě u většiny lidí tradičně nízká. Pokud si necháte udělat krevní testy, pravděpodobně zjistíte, že byste vitamín D potřebovali doplnit.

Vitamín nebo hormon?

Pravdou je, že jen velmi málo z nás si dělá starosti s tím, zda dostává do těla správnou denní dávku vitamínů. Z různých průzkumů dokonce vyplývá, že většina lidí vůbec neví, kolik správných látek by do sebe měli dostat, a tak v lepším případě spoléhá na vyváženou stravu, což není vůbec špatná cesta, ale v některých ohledech může způsobovat deficity, v tom horším případě potom na vitamíny rezignuje zcela.

U některých vitamínů se jejich nedostatek nijak zvlášť neprojeví, ale existují vitamíny, o jejichž pravidelný přísun bychom měli usilovat. Vitamín D mezi ně jednoznačně patří a podle řady expertů je tím vůbec nejdůležitějším pro správně fungující imunitní systém. Současná věda ho navíc z prostředí vitamínů povyšuje mezi hormony, respektive pre-prohormony. Stojí mimo jiné za syntézou důležitých buněčných bílkovin v lidském těle. Nedostatek vitamínu D navíc může způsobit deficity dalších látek, například vápníku, protože tělo ho pak nedokáže správně vstřebat.

Vitamín D pomůže s plodností i zdravím kostí

Některé výzkumy poukazují na to, že nedostatek vitamínu D souvisí s problematickou plodností, a to jak u žen, tak zejména u mužů. Zdá se, že pro správnou tvorbu spermií jde o poměrně zásadní složku. Může to být také jedno z vysvětlení, proč mužská plodnost postupně klesá. Lidé jsou totiž stále méně na čerstvém vzduchu a tedy vystaveni slunečnímu záření. Čas tráví více v kancelářích a doma.

Čtěte také: Jídlo jako cesta k vylepšení mužské plodnosti

Dostatečnou dávku vitamínu D slibují nejrůznější doplňky stravy. Nemělo by vás ale překvapit, že ani po jejich pravidelném užívání se vám jeho hladina nezvedne dostatečným způsobem. Tělo totiž látku z kapslí vstřebává poměrně špatně. Naopak se ukazuje, že dobře vstřebatelná je přírodní strava.

Jedním z nejvýznamnějších zdrojů vitamínu D jsou potom houby. “Snadno je mezi ovocem a zeleninou přehlédnete. Ale houby jsou bohaté na antioxidanty a především jsou fantastickým zdrojem slunečního vítamínu D. Tento vitamín je klíčový pro správně fungující imunitní systém a hraje důležitou roli pro zdraví kostí, když reguluje příjem vápníku, magnésia a fosforu,” uvádí nutriční specialistka a autorka známých kuchařek, Madeleine Shaw.

Vzhledem k tomu, že trávíme méně času na slunci kvůli zrušeným prázdninám a karanténám, musíme najít jiné způsoby, jak tělu dopřát to, co potřebuje.

Pro udržení optimální hladiny vitamínu D v těle stačí osm menších hub. Ty přitom neobsahují žádný tuk, cukr nebo sůl a podle nových výzkumů by jejich konzumace mohla pomoci také při boji s obezitou. Dodávají totiž pocit plnosti po delší dobu.

Foto: Freepik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *