Jak probíhá plastická operace očních víček 

Oči – brána do duše. Podílejí se totiž na celkovém výrazu našeho obličeje. S přibývajícími roky však oči ztrácí nejen schopnost dokonale zaostřit na blízké předměty, ale svůj tvar a pevnost začne ztrácet i vazivové pouzdro, které oči obklopuje. Důsledkem je pak ustaraný výraz, vrásky a váčky pod očima. Řešením je plastická operace očních víček – přečtěte si, co obnáší a jak probíhá.  

Plastická operace očních víček se odborně nazývá blefaroplastika – termín pochází z řeckého výrazu pro oční víčko (blefaron). Jejím cílem je odstranit či minimalizovat funkční a kosmetické problémy očních víček a esteticky upravit obličej (v oblasti obočí, nad kořenem nosu, v horní části líček). Operace očních víček výše popsané problémy opravuje odstraněním či přesunutím přebytků kožní a tukové tkáně. 

Je plastická operace očních víček hrazená pojišťovnou? 

Bohužel vás zklameme, plastická operace očních víček je hrazená pojišťovnou pouze ve velmi výjimečných případech, kdy má pacient zdravotní funkční poruchu – typicky jde o výrazně omezené zorné pole kvůli deformitám víček nebo tukových váčků. Tuto indikaci navíc musí potvrdit vyšetření perimetru. Dále je zapotřebí, aby na základě výsledků vyšetření perimetru uhrazení zákroku zdravotní pojišťovnou schválil revizní lékař.  

Ve všech ostatních případech si musí plastickou operaci očních víček uhradit sám pacient. 

Jak probíhá operace očních víček? 

Rozsah a postup zákroku závisí na rozsahu korekcí (horní víčka, spodní, nebo kombinace) a metodě (klasický chirurgický zákrok nebo operace očních víček laserem). Ve všech případech musí ale nejprve proběhnout předoperační fáze a vyšetření. 

Předoperační fáze 

V první řadě musíte nejdříve podstoupit oční vyšetření, které vyloučí případné kontraindikace operace. Následně absolvujete konzultaci u plastického chirurga, který bude zákrok následně provádět. Ten napřed vyhodnotí, zda je u vás možné či vhodné plastickou operaci očních víček vůbec provést. Pokud ano, doporučí optimální metodu. 

Vhodná (ne však nutná) může být dále konzultace s výživovým specialistou, který doporučí optimální potravinové doplňky pro podporu procesu hojení. 

Chirurgický zákrok  

Plastická operace očních víček se zpravidla provádí v lokální anestezii (po domluvě s lékařem lze případně zákrok provést i v celkové anestezii). Přesný postup se následně liší podle toho, zda podstupujete operaci horních, či dolních víček. 

  • Operace horních očních víček – řez provádí chirurg tak, aby jizva po operaci očních víček byla optimálně skrytá v kožním záhybu víček. Následně odstraní přebytek kůže, ve specifických případech se zredukuje i zbytnělý oční sval. Před ukončením zákroku chirurg ránu sešije jemným stehem. Zákrok zabere průměrně 45 minut
  • Operace dolních očních víček – provádí se buďto zevním přístupem (řez těsně nad okrajem víčka hned pod řasami), nebo vnitřním přístupem. Ten vyžaduje celkovou anestezii, řez se vede spojivkou z vnitřní strany víčka. Výhodou této metody ovšem je, že se rána nemusí – na rozdíl od vnějšího přístupu – následně sešívat, spontánně se zahojí. Doba zákroku je přibližně 60 minut

Operace očních víček laserem 

Tato moderní metoda se provádí zpravidla u dolních víček. Laserový zákrok minimalizuje krvácení i vznik jizev po operaci očních víček. Přes sliznici dolního víčka se nejprve redukují tukové váčky a následně se dolní víčko ošetří laserem – tím se kůže na jeho povrchu perfektně napne. Stejně jako u metody vnitřního přístupu ani v případě operace očních víček laserem není nutné šití, počítejte však minimálně s jednodenní hospitalizací

Rekonvalescence po operaci očních víček 

Pokud zákrok probíhá ambulantně, tj. v lokální anestezii, můžete po něm ihned odejít. Je třeba pamatovat na krátkodobé zhoršení visu a zhoršenou akomodaci – kvůli tomu nesmíte řídit vozidlo. Ze stejného důvodu je vhodné se vybavit slunečními brýlemi. Jestliže proběhla plastická operace očních víček v celkové anestezii, je nutná hospitalizace. 

Po zákroku dodržujte klidový režim, spěte s hlavou ve zvýšené poloze a nešetřete chladivými obklady, které zabrání vzniku otoků a modřin, které by měly zmizet do 14 dnů. Tou dobou můžete pomalu začít masírovat jizvy po operaci očních víček, nejlépe mastným neparfémovaným krémem. 

Do 3 měsíců od zákroku se rozhodně nevystavujete přímému slunečnímu záření. I po uplynutí této doby se doporučuje chránit oční víčka krémem s vysokým SPF. 

Úplný výsledek se dostaví zhruba půl roku po zákroku, první zlepšení ale můžete zaznamenat už po uplynutí jednoho týdne. 

Plastická operace očních víček pomáhá zbavit se pocitu unavených očí a zpravidla dodá pocit viditelného omlazení. Zvýšenou pozornost ale v každém případě věnujte výběru vhodného zdravotnického zařízení i lékaře, který bude daný zákrok provádět.