Jak se zbavit rýmy? Pomohou staré rohlíky nebo brambory

Rýma je sice naprosto běžné onemocnění, ale to nic nemění na tom, že nás dokáže vyřadit z provozu a zkazit nám pár dní. Co je rýma, proč vzniká a jak se z ní co nejrychleji vyléčit, třeba i za pomoci rad našich předků?

Co je rýma?

Rýma je způsob, kterým se tělo zbavuje nebezpečných bakterií. Nos produkuje hlen (sopel), nejprve průzračný, za pár dní pak žlutý nebo zelený.  Rýma má svůj původ v alergii nebo ve virové či bakteriální infekci. Aby se jí člověk zbavil, buď musí odstranit příčinu jejího vzniku, nebo užívat léky, které zmírňují zánět a produkci hlenu.

Existuje lék na rýmu?

Podle výzkumů a vědců ne. Jak se lidově říká: „neléčená rýma trvá 7 dní, léčená týden“. Nejlepším doporučením je pořádný odpočinek a dostatek tekutin. S běžnou rýmou se tělo dokáže poprat samo. Pro úlevu od některých příznaků však můžete sáhnout po sprejích nebo kapkách do nosu. Jen pozor, abyste je neužívali příliš dlouho, jsou návykové. Hodně pomůže také mořská voda do nosu nebo proplach konvičkou.

Bramborami proti rýmě

Pokud kromě nosu cítíte tlak i v čelních dutinách, vyzkoušejte brambory. Uvařte jeden středně velký brambor ve slupce. Poté ho oloupejte a rozmačkejte na kaši. Kaši zabalte do bavlněného šátku (dětské pleny) a ten pak do igelitového sáčku. Tento obklad si přiložte na čelo, ideálně ještě horký, a nechte 20 až 25 minut působit. Pomůže vám prohřát a uvolnit dutiny.

Foto: Shutterstock

Vyzbrojte se rohlíky a houskami

Naše babičky znaly ještě další vychytávku. Potřebovat budete den staré housky nebo rohlíky. Překrojte je na polovinu a ponořte do horkého mléka. Opět přemístěte na šátek nebo kapesník, zabalte a obalte ještě igelitem. Tento domácí obklad přiložte na kořen nosu a nechte působit co nejdéle. Nos se nahřeje a rýma se vám nádherně spustí.

Osvědčené rady na závěr

Aby vaše rýma trvala co nejkratší čas, inhalujte páru a éterické oleje, pijte bylinné čaje (mátu, meduňku a šalvěj), dopřejte si horkou koupel, uvařte si kuřecí vývar, jezte hodně ovoce, česnek, doplňte zinek, dobře se vyspěte a co nejvíc omezte stres.

Foto: Shutterstock, zdroj: Medicalnewstoday, Eshop.alfafit.cz, Jimejinak