Medvědí česnek úžasně chutná a jeho pěstování doma je mimořádně snadné. Zkuste to také

Medvědí česnek je jedna z rostlinek, kterou si můžete sami vypěstovat, i když nemáte zahradu. Vedle mnohostranného využití v kuchyni se dá tento druh česneku pěstovat i jako okrasná květina.

Pěstování ve vlhké půdě bez hnojiv

Tuto aromatickou rostlinku lze pěstovat dvěma způsoby – a to z cibulek nebo ze semen. Budete-li chtít česnek vypěstovat ze semínek, je ideální jej zasadit v podzimním období od září do listopadu. Cibulky lze zasadit již v květnu. V obou případech se sází po více kusech (cca od 5 do 10), a to blízko u sebe. Jakmile začnete pěstovat česnek v truhlíku, pamatujte na dostatečné zalévání, protože tato rostlina má ráda vlhkou půdu. A pokud je půda písčito-hlinitá až jílovitá, je to pro růst perfektní. Dalším pravidlem je, že se stanoviště medvědího česneku zásadně nehnojí. Co se týče světla, medvědí česnek upřednostňuje spíše polostín.

Foto: Shutterstock

Nejlepší je použití za syrova

Nespornou výhodou je, že medvědí česnek není po konzumaci tolik cítit z dechu. Nemusíte se ho tedy bát přidat čerstvý do salátu nebo pomazánek. Můžete použít cibulky, nať i listy. Navíc si za syrova česnek uchová nejvíce zdraví prospěšných látek. Sušením se jeho účinky postupně ztrácejí. Stejně jako cibule, je i česnek známý svými antibakteriálními účinky, které mu propůjčuje látka zvaná alicin. Vedle toho je tato plodina bohatá na obsah vitaminu C. Díky tomu se dá považovat za léčivou bylinu vhodnou zejména pro léčbu nachlazení. Nejvyšší obsah účinných látek mají mladé listy, které je ideální sbírat v období od března do května. Cibulky se sbírají o něco později, a to v srpnu a v září.

Pozor na záměnu s konvalinkou

Medvědí česnek bez květů se svými listy nápadně podobá jedovaté konvalince vonné, která rovněž vyrůstá na začátku jara. Česnek od konvalinky odlišuje jeho typické silné aroma.

Foto: Shutterstock, zdroj: medvedi-cesnek, culinariabotanica, Plantura